Proti Babišovi demonstroval i Bohuslav Sobotka, Ovčáček se mu a dalším protestujícím vysmál

V pondělí v podvečer se po celé České republice konaly protesty proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a plánované změně v čele ministerstva spravedlnosti. Zúčastnily se jich tisíce lidí, mezi nimi i řada předních českých politiků včetně poslanců a senátorů. Mezi protestujícími se dokonce objevil i bývalý premiér a někdejší Babišův vládní partner Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ovšem demonstranty tvrdě zkritizoval.

Do demonstrací se zapojila i řada politiků. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se zúčastnil akce v Praze. „Důvody demonstrovat jsou pádné - tlak na ministry přes vlastní média, odchod kompetentního ministra bez škraloupu v době, kdy policie navrhla obžalovat premiéra, i alarmující střet zájmů člověka, který stojí v čele státu. Jsem velmi rád, že se tolik lidí sešlo. Občanská společnost žije!“ okomentoval protesty Bartoš, který ocenil, že se nekonaly jen v Praze, ale i v dalších městech a obcích.

Plný Staromák. #milionchvilek s ⁦@kozusnik⁩ pic.twitter.com/I0y8CltYUZ

— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) 29. dubna 2019

Za ODS se zúčastnil například místopředseda strany Martin Kupka. „Přišel jsem na Staromák, protože chci nejen ve Sněmovně jako poslanec bojovat za zachování nezávislé justice. Je to také moje občanské přesvědčení. Bez nezávislé justice nemůže demokracie dobře fungovat. Premiér o sobě nemá mluvit jako o oběti politického procesu a že se dá u nás trestní stíhání objednat. Pokud by to tak bylo, měl by tomu okamžitě zabránit, nebo rezignovat. Rozhodně si ale nemůže dovolit měnit ministra spravedlnosti bez důvodu, když mu současně hrozí obžaloba. To prostě bije do očí a nikdo se nesmí divit, že kvůli tomu chodíme i v dešti na náměstí,“ vysvětluje na sociálních sítích.

V Praze demonstroval i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Nesmí dojít k ovládnutí celého justičního systému dvěma lidmi. Stíhaným premiérem a proruským prezidentem. Moc díky všem, kteří se dnes zúčastnili demonstrací. Má to smysl,“ vzkázal.

Zapojili se i senátoři jako Mikuláš Bek či Jiří Drahoš. „Je skvělé, kolik lidí se i přes nepřízeň počasí sešlo, protože jim není lhostejný stav naší justice. Jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti by nepochybně mohlo vést až k ohrožení nezávislosti soudců a státních zástupců. A to je v právním státě, kterým stále ještě jsme, zcela nepřijatelné!“ pochvaluje si někdejší prezidentský kandidát.

„I přes nevlídné počasí se nás dnes na Staroměstském náměstí sešlo pěkných pár tisíc. Nejde jen o konkrétní jména, ale hraje se tady o budoucnost právního státu a důvěru občanů v něj,“ ocenil vysokou účast na demonstracích senátor Václav Hampl.

Demonstranty naopak kritizoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Ten se na sociálních sítích pustil do spolku Milion chvilek pro demokracii, která protestní akce pořádala. „Takže se pospojovali neobolševičtí Piráti, podivně placené politické neziskovky a neúspěšní politici a celé se to jmenuje Milion chvilek nenávisti,“ zlobil se mluvčí.

Nelíbilo se mu ani to, jak se o akcích psalo v médiích. „Je srandovní pozorovat četné novináře, jak si po všech těch svých politických prohrách už nehrají na nezávislé a doslova veřejně ucvrnkávají z jedné absolutně bezvýznamné demonstrace jakéhosi podivného spolku,“ nebral si servítky Ovčáček.

“Tak se nám včera na Staromáku sešli všichni voliči TOP 09, STAN a Bohuslava Sobotky, paní Müllerová.”“A co chtěli, pane Švejk?”“Rozevírali lautr stejné deštníky a fotili se do Čubičky, paní Müllerová.”

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 30. dubna 2019

„Na akci Milionu chvilek nenávisti vystoupil i šéf Transparency International David Ondračka. Tato organizace se tak otevřeně přihlásila k TOP 09 a STAN a zapojila se do politického boje. Tvrzení Transparency International je proto třeba ignorovat jako součást opoziční kampaně,“ tvrdí mluvčí Hradu.

Palermo?1) ČT dělá reklamu Milonu chvilek nenávisti.2) ČT spolupracuje s Transparency International. 3) Transparency International se účastní Milionu chvilek nenávisti.4) Transparency International, ČT a Milion chvilek nenávisti utočí na ty samé politiky.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 30. dubna 2019

Demonstrace odsoudil i někdejší ministr práce, poslanec i senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). „Popravdě nevím, proč média věnují tolik pozornosti akci několika stovek "profesionálních demonstrantů", kteří se pravidelně snaží ovlivňovat a získat moc v naší zemi. Ať si demonstrují, mají na to právo. Ale o vládě rozhodují občané ve volbách. Chápu, že to některým ještě nedošlo,“ rýpnul si do těch, kteří přišli demonstrovat proti změnám ve vládě.

Související

Policie ČR

Zásah policie u Národního muzea byl v pořádku, potvrdila GIBS

Muž, který podal trestní oznámení na policisty a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli jejich zásahu u Národního muzea během březnové protivládní demonstrace, neuspěl. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) potvrdila, že zásah byl prováděn v souladu s pravidly, a tak podnět označila za neopodstatněný.

Více souvisejících

Demonstrace Milion chvilek pro demokracii Jiří Ovčáček Zdeněk Škromach Ivan Bartoš (Piráti) Jiří Pospíšil Martin Kupka (ODS) Jiří Drahoš Mikuláš Bek

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy