Praha - Jana Bobošíková na blogu Jany Bobošíkové odpovídá jednomu ze studentů na otázky.
V situaci, v jaké nyní ODS je, se nedivím, že sáhla po našich tématech.
Paní Bobošíková, obracím se na Vás proto, že mě zaujal Váš blog na téma pravicové politiky. Kritizujete strany jako je ODS a TOP 09, že nejsou skutečnou pravicí, protože podlézají Bruselu a jeho byrokratickým institucím namísto, aby efektivně hájili zájmy ČR. Dovolte mi dvě otázky:
1. Nedávno jsem četl vyjádření paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, která se ostře ohradila proti posilování vlivu evropských institucí a zaznamenal jsem i slova předsedy ODS Petra Nečase, který se u příležitosti setkání s německou kancléřkou Merkelovou zastal dekretů prezidenta Beneše. Stále si myslíte, že ODS není pravicová strana a že nehájí naše zájmy?
Na jednu stranu mě těší, že ODS konečně po letech přejala některé postoje, které tu dlouhodobě zastává pouze naše strana - Suverenita. Ještě více by mě to těšilo, kdybychom to mohli brát vážně. Vzhledem k tomu, jak se suverenitou našeho státu ODS nakládala v minulosti v dobách Topolánkovy vlády, tak to nemohu brát jinak než jako předvolební kalkul - ODS si patrně všimla, že i v naprosté mediální blokádě, v jaké se naše strana nachází, se dá s tématy jako je obhajoba zájmů vlastní země, udělat docela slušný volební výsledek. A v situaci, v jaké nyní ODS vzhledem k posilujícím preferencím TOP 09 je, se nedivím, že sáhla po našich tématech. Kdyby léta předtím její představitelé nehájili do roztrhání těla Lisabonskou smlouvu a nepředávali takřka s nadšením do Bruselu jednu národní pravomoc za druhou, tak bych zajásala, že máme konečně na naší politické scéně přirozeného partnera. Vzhledem k minulým zkušenostem ale vím, že je to všechno jenom podvod na voliče.
2. Proč jste v době, kdy jste byla europoslankyní nespolupracovala více s panem Zahradilem, jehož odsudek poklonkování sudetským Němcům ze strany některých našich představitelů a médií je podle mne velmi blízký i vašim názorům?
A k vaší druhé otázce, která s tou první velmi úzce souvisí - pan Zahradil, stejně jako ostatní europoslanci za ODS, léta seděl v jedné parlamentní frakci se sudetskými Němci. Proto, aby prosadili svého poslance do čela EP, uzavřeli tzv. Letter of intent, kde se zavázali, že nebudou bránit smlouvě s Vatikánem a nebudou otevírat otázky minulosti. A kdykoliv jsem se pokoušela získat jejich podporu pro obhajobu našich zájmů, tak jsem neuspěla. Takže říká-li dnes pan Zahradil, že je mu z poklonkování sudetským Němcům - teď cituji: „na blití", tak já měla v EP velmi podobný pocit z politiky ODS. Takže ptáte-li se, zda-li si stále myslím, že ODS není pravicová strana, protože nehájí zájmy, prosperitu a konkurenceschopnost vlastního státu, tak si to opravdu stále myslím. Kdyby takovou stranou byla, tak by nemohla být ve vládě s TOP 09, která není ničím jiným, než životaschopnějším pohrobkem tradiční páté kolony zahraničních zájmových skupin s názvem KDU-ČSL. Konečně v jejích řadách najdeme i bývalého lidoveckého poslance Pavla Tollnera, který tak rád navštěvoval sudetoněmecké srazy. Její předseda Karel Schwarzenberg navíc hodlá prodávat české nemovité kulturní památky a pod záminkou šetření poškozuje obchodní zájmy ČR v zahraničí rušením ambasád, čímž jen prohlubuje naší nezdravou závislost na Německu.Zdroj: Suverenita - blok Jany Bobošíkové
Související
Zeman dorazil k urně s Bobošíkovou. Volby jsou i o odvaze, vzkázal lidem
Zemřel podnikatel Pavel Bobošík, manžel Jany Bobošíkové
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 2 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
včera
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
včera
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
včera
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
včera
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
včera
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
včera
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
včera
USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku
Americká Sněmovna reprezentantů schválila rozsáhlý balík pomoci pro Ukrajinu spojený s tvrdými sankcemi proti Rusku, čímž více než tucet republikánských zákonodárců vystoupil proti vůli vlastního vedení i prezidenta Donalda Trumpa. Výsledné hlasování v poměru 226 ku 195 hlasům představuje první velké proukrajinské opatření během Trumpova druhého funkčního období. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson přitom ještě před hlasováním naléhal na členy své strany, aby návrh odmítli a poskytli prezidentovi prostor pro vyjednávání s Ruskem.
Zdroj: Libor Novák