Sobotku odvolat nemůžu, tvrdí Zeman. Může, skončil by, reaguje advokát

Praha - Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že obdržel množství dopisů, v nichž ho lidé žádají o odvolání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). To prý ale udělat nemůže. Advokát a bývalý poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf ale tvrdí opak.

Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny odsoudil Zemanovo vystoupení na Albertově po boku šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky. Zeman by ale považoval za korektní, kdyby si politici s různými postoji vyměňovali názory z očí do očí. "Jestliže v Bakalových nízkonákladových novinách zaútočí na prezidenta, předpoklad, že bych si to nechal líbit, by znamenal, že jsem úplně zdegeneroval," řekl Zeman.

Především kvůli Sobotkovým postojům k migraci prý také dostal spoustu dopisů s požadavkem, aby premiéra odvolal. K témuž ho v dnešním pořadu vyzval i jeden z posluchačů. "Kdyby si přečetl ústavu, tak zjistí, že bohužel a ještě jednou bohužel prezident nemá takovou kompetenci," odvětil Zeman.

Podle advokáta je ale realita jiná: "Proč prezident prostě poctivě neřekne, že k odvolání premiéra nemá dost politické podpory či prostě jen odvahu nebo že premiéra nyní odvolat nechce?"

"Ovšemže prezident právo odvolat premiéra má, a to bez dalších omezení (čl. 62 písm. a/ Ústavy). Otázka, co by se stalo pak ... Sobotka je nyní silnější, než Zeman, a pokus o jeho odvolání, byť legální, by vyvolal politický pád Zemana," podotkl Hasenkopf na sociální síti a přiložil následující výklad:

(C) Výklad:

A.Čl. 62 písm. a/ Ústavy: "Prezident republikya) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,"To je celkem 8 různých pravomocí:1) pravomoc jmenovat premiéra,2) pravomoc jmenovat člena vlády (jiného než premiéra),3) pravomoc odvolat premiéra,4) pravomoc odvolat člena vlády (jiného než premiéra),5) pravomoc odvolat vládu (jako celek),6) pravomoc přijmout demisi premiéra,7) pravomoc přijmout demisi člena vlády (jiného než premiéra),8) pravomoc přijmout demisi vlády (jako celku).

To je obecné, základní ustanovení, které je v konkrétních případech limitováno speciálními ustanoveními. Tam, kde existuje speciální ustanovení, má přednost.

B.Speciální ustanovení jsou - vůči jednotlivým pravomocem vypočteným výše:- čl. 68/2 vůči pravomocem ad 1 a 2 (ve vztahu k pravomoci ad 1 jde spíše o ustanovení duplicitní než speciální),- čl. 73/2+3 ve vztahu k pravomoci ad 8,- čl. 74/2 ve vztahu k pravomoci ad 4,- čl. 75 ve vztahu k pravomoci ad 5.

C.Závěry:- pravomoc jmenovat čio odvolat premiéra je neomezena,- pravomoc jmenovat či odvolat člena vlády je omezena návrhem premiéra,- pravomoc odvolat vládu není limitována, ale v některých případech je to povinnost,- pravomoci přijmout demisi premiéra či člena vlády je neomezená (nepovinná), samozřejmě tu demisi někdo nejdřív musí podat,- totéž platí pro demisi vlády, kde se však pravomoc přijmout demisi vlády v některých případech mění v povinnost.

Související

Miloš Zeman

Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty

Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.
Miloš Zeman se vrátil do pražské kanceláře.

Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla

Bývalý prezident Miloš Zeman se v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Hradem a stranou Motoristé. Ve sporu o nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí se částečně zastal svého nástupce Petra Pavla, když potvrdil, že hlava státu má podle Ústavy právo jakéhokoli kandidáta odmítnout. Zeman tento postoj odvozuje z formulace, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, přičemž samotné slovo návrh podle něj implikuje možnost jej nepřijmout. Dodal, že by byl pokrytcem, kdyby Pavla za tento postup kritizoval, neboť on sám během svého mandátu postupoval stejně.

Více souvisejících

Miloš Zeman Pavel Hasenkopf

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

před 12 minutami

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

před 1 hodinou

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

před 2 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

před 4 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy