Praha - Na Pražském hradě jednají ústavní činitelé s prezidentem Milošem Zemanem o sladění zahraniční politiky. Hlavním tématem je migrační krize. Schůzka začala po 16:00, potvrdil ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jde o další pravidelnou schůzku, na kterých se čeští představitelé v minulosti domluvili po odlišných postojích vlády a Zemana.
Jednání se účastní kromě Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda Senátu Milan Štěch, předseda Sněmovny Jan Hamáček a ministr obrany Martin Stropnický.
Podle Sobotky se bude na dnešním setkání mluvit zejména o migraci. V tiskové zprávě poznamenal, že za klíčové považuje zachování schengenského prostoru, dodržování jeho pravidel a ochranu vnější hranice EU. Důležité podle něj je také stabilizovat země, odkud uprchlíci pocházejí.
"S ohledem na mezinárodní vývoj je potřeba, aby se naše humanitární pomoc v budoucnu ještě zvýšila. Předpokládám, že se na potřebě české angažovanosti shodneme a že dokážeme zajistit dostatek zdrojů na to, aby ČR fungovala jako zodpovědný a solidární člen světového společenství," poznamenal Sobotka.
Sobotka chce se svými kolegy mluvit i o plánu zahraničních cest na rok 2016 a připravovaných doprovodných podnikatelských misí. Tématem bude i druhá polovina českého předsednictví ve visegrádské skupině a příprava na červencový summit NATO ve Varšavě.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 5 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 6 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 7 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 9 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Zdroj: Jan Hrabě