Praha - U prezidenta Miloše Zemana se dnes sešli ústavní činitelé. Řeč byla třeba o migrační krizi. Všichni se shodli, že je třeba ji řešit odstraněním příčin pohybu migrantů a lepší ochranou vnějších hranic EU.
Účastníci jednání zdůraznili potřebu jednotného postupu v zájmu zachování schengenského prostoru a zabránění fragmentace uvnitř Schengenu. Shodli se také na tom, že by se ČR měla nadále v rámci EU i NATO zasazovat o co nejširší spolupráci v boji proti terorismu a pokračovat v podpoře boje mezinárodní koalice proti takzvanému Islámskému státu.
„Ústavní činitelé považují za nezbytně nutné řešit především příčiny vzniku migračních toků v zemích původu migrantů a ne se pouze zaměřovat na přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské státy EU," uvádí se v prohlášení, jehož text poskytl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
"O čem jsme diskutovali, byla také potřeba rozlišit mezi muslimy. Pokud má Západ porazit Islámský stát, tak to může udělat jenom tehdy, pokud bude mít spojence mezi umírněnými muslimy a muslimskými státy," podotkl k tomu Sobotka. Dodal také, že ČR musí jednoznačně odmítnout nejrůznější nápady na minischengeny.
Schůzky se kromě Miloše Zemana zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka, předsedové parlamentních komor Jan Hamáček a Milan Štěch, ministři zahraničí Lubomír Zaorálek, obrany Martin Stropnický a vnitra Milan Chovanec.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
před 2 hodinami
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
před 2 hodinami
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
před 3 hodinami
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
před 4 hodinami
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
před 5 hodinami
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
před 5 hodinami
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
před 6 hodinami
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
před 7 hodinami
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
před 8 hodinami
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 8 hodinami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 9 hodinami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 10 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 11 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 12 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
Moskva požádala zástupce Spojených států a Turecka o oficiální vysvětlení v reakci na zprávy o možném předání rozsáhlého arzenálu zbraní Ukrajině. Informaci zveřejnila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová v oficiálním prohlášení. Ruská strana vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že by takový krok mohl způsobit zásadní narušení stávajících vztahů.
Zdroj: Libor Novák