Praha – Sněmovna v prvním čtení podpořila nový zákon o přestupcích, podle kterého bude urážka policisty nebo úředníka nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který by hrozila pokuta až 10.000 korun
Návrh má spolu s dalším novým zákonem o odpovědnosti za přestupky, který dnes poslanci rovněž podpořili, nahradit stávající zákon o přestupcích a tuto problematiku sjednotit. V tuto chvíli přestupky a další správní delikty řeší asi 250 různých zákonů.
Nový přestupek „nevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci" se má vztahovat na zaměstnance obecních úřadů, pracovníky úřadů práce a dalších podobných institucí.
Má chránit tyto lidi, kteří často čelí urážkám či napadání, kterému se nemohou bránit. Urážka úředníka může být nyní řešena podle správního řádu jako „hrubě urážlivé podání" k orgánu veřejné správy se sankcí až 50.000 korun.
Zákon má také na 10.000 korun zvýšit maximální pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu. Z 15.000 na 20.000 korun se má zvýšit pokuta za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.
Desetinásobně na 100.000 korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby
Nejvíce - z 10.000 na půl milionu korun - se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.
Související
Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje poslanec ODS
Třikrát a dost. Opakované přestupky mají být trestný čin, navrhl Jurečka. Vláda bude zřejmě proti
přestupky , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
před 2 hodinami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 3 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 5 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 6 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 7 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 8 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 9 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 10 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 12 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 13 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 14 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 15 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková