Praha - Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná „drastičtější opatření". Uvedl to prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na televizi Prima. Sám už začal připravovat některé kroky.
Zeman má podle svých slov připravený návrh mezinárodní smlouvy. Ta by měla zajistit, aby děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Vysvětlil, že vychází z „tvůrčího vnímání" ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoli je jen ratifikovat.
Inspirací pro návrh česko-norské smlouvy byl dopis, který Zemanovi počátkem týdne poslal europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů), řekl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Jsem rád, že se pan prezident inspiroval mým návrhem Mezinároní smlouvy o vydávání nezletilých osob, který jsem mu před týdnem poslal. Doufejme, že se mu to povede dotáhnout až do zdárného konce," okomentoval vyjádření sám Mach.
Mach v dopise Zemana prosil, aby sjednání smlouvy na základě prezidentské pravomoci sám zahájil, nebo jej přenesl na ministerstvo zahraničí, které o možnosti sjednat takovou smlouvu informoval v jiném dopise.
Kromě smlouvy, kterou chce nejprve projednat s českými orgány, by rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve Sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany. Zeman dodal, že vláda může také intervenovat u agentur OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu a v Radě Evropy.
„Když to nejde silou, jde to ještě větší silou," zmínil severomoravské přísloví. „Tato smlouva by všechno toto měla ošetřit, neměla by samozřejmě zasahovat do vnitřních záležitostí norského království, ale na druhé straně by měla chránit české občany bez ohledu na jejich věk," řekl Zeman.
1/2 K vyjadreni prezidenta na tema smlouvy s Norskem:1) Prezident me se svym napadem jeste bohuzel neseznamil.Dozvidam se i nem z medii.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 24. Leden 2016
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na sociální síti twitter uvedl, že o možné česko-norské smlouvě se dozvěděl z médií. „Prezident mě se svým nápadem ještě bohužel neseznámil," napsal. V další poznámce ministr upozornil, že na sjednání smlouvy jsou vždy zapotřebí dvě strany, tedy nejen česká, ale i norská.
2/2 2) Ke smlouve jsou zapotrebi vzdy dve strany - v tomto pripade nejen ceska,ale i norska.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 24. Leden 2016
Také premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že mu návrh česko-norské smlouvy není znám. Sjednání podobné dohody včetně ratifikace podle něj vyžaduje léta. Důležité podle něj je, aby Norsko přistoupilo k haagské úmluvě o ochraně dětí. Připomněl, že o odebírání dětí službou Barnevernet v listopadu jednal s norskou premiérkou. "V současné době vláda zvažuje možnosti případné intervence ČR do řízení probíhajícího před norskými soudy," uvedl.
Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která se touto problematikou zabývá, s prezidentem o českých dětech v Norsku hovořila v úterý. Prezidentský návrh mezinárodní smlouvy dnes uvítala, iniciovat mezistátní smlouvu podle poslankyně bylo obsaženo v balíku opatření navrhovaných výborem zastánců rodin odebraných českých dětí v Norsku.
„Dnešní rozhovor prezidenta Zemana v Partii na televizi Prima mě velmi potěšil. Velmi jasně pojmenovával řešení, které je třeba přijmout k problému jako migrace nebo ignorace Norska k problému odebraných českých dětí. Odpustil si „příliš vtipné" komentáře, které zamlžují jeho názory," komentovala prezidentův výstup europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.
„Oceňuji, že se Miloš Zeman tématu odebraných dětí Barnevernetem věnuje. Obávám se ale, že si opět trochu po svém vykládá ústavu a vidí věci jednodušší než jsou. Sjednání mezinárodní smlouvy s jiným státem je dlouhý proces, smlouvu musí schválit parlament atd. A navíc zásadním předpokladem je, že se smlouvou souhlasí i protistrana. Což si v tomto případě nejsem jistý, že je reálné. Myslím, že je třeba hledat rychlejší řešení," uvedl europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy Barnevernet odebral děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Bratry Michálakovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Mluví se ještě o třetímk případu, ten ale zatím medializován nebyl.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , norsko , Barnevernet
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 2 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 3 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 4 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 4 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 6 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 7 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 8 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio během ministerského zasedání ve Švédsku oznámil, že nadcházející vrcholná schůzka Severoatlantické aliance v Ankaře bude patřit k nejdůležitějším summitům lídrů v celé historii NATO. Hlavním důvodem je nutnost reagovat na otevřené zklamání prezidenta Donalda Trumpa z toho, jakým způsobem aliance přistoupila k americkým vojenským operacím na Blízkém východě. Podle šéfa americké diplomacie se tento zásadní rozpor nepodaří vyřešit okamžitě, ale bude vyžadovat podrobné jednání na nejvyšší úrovni hlav států za přibližně šest týdnů.
Zdroj: Libor Novák