Praha - Odsouzený muž, kterému prezident Miloš Zeman v úterý udělil milost ze zdravotních důvodů, má 15 záznamů v rejstříku trestů.
Mimo jiné opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu a nenastoupil do vězení. Trpí cukrovkou, v minulosti nespolupracoval s lékaři. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) napsal Zemanovi v podnětu k vyřízení milosti, že by se přiklonil k jejímu zamítnutí. ČTK to zjistila z ministrova přípisu, který si vyžádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle hradního mluvčího žádost o milost splňovala všechna kritéria. Ministr o milostech nerozhoduje, dodal.
Hrad zveřejnil, že Zeman udělil svou v pořadí druhou milost muži, kterému prominul zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody za maření výkonu úředního rozhodnutí v celkové výši zhruba 29 měsíců. Přihlédl prý k závažnému stavu omilostněného. Podrobnosti o odsouzeném ani o nemoci nezveřejnil.
"Nepřísluší mi hodnotit samotnou vhodnost žádosti, nýbrž toliko splnění podmínek pro postoupení k Vašemu rozhodnutí, které podle mého názoru nastaly. Nad rámec výše uvedeného však dodávám, že pokud bych žádost hodnotit měl, pak bych se přiklonil k jejímu zamítnutí," napsal Zemanovi Pelikán, který dostal spis zpracovaný od ministerských úředníků 10. května. Prezident rozhodl o tři týdny později opačně, a vyhověl tak sedmdesátileté matce odsouzeného, která žádost podala.
Související
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 1 hodinou
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 2 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 3 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 3 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 4 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 5 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 6 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
Až polovina francouzských voličů vyjadřuje v průzkumech k nadcházejícím prezidentským volbám podporu kandidátům s vyhraněnými postoji vůči Severoatlantické alianci. Omezení účasti Francie v aliančních strukturách by přitom představovalo zásadní zásah do evropské bezpečnostní architektury.
Zdroj: Libor Novák