Praha – V souvislosti s plánovanou reorganizací policie se mluví o případné rezignaci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nebo šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO). Jejich spor prozatím rozsekl prezident Miloš Zeman, který uvedl, že by rezignaci ani od jednoho z nich nepřijal.
Zeman dnes uvedl pro Českou televizi, že by demisi ani od jednoho z uvedených ministrů nepřijal. Podle právníků to ústava umožňuje. Výjimkou by byl případ, kdy by odvolání člena vlády navrhl premiér, v tom okamžiku by to přijmout musel.
„Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády," zní článek 74. To se stalo třeba loni před odchodem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové z vlády. Prezident tehdy uvedl, že její demisi zváží, nakonec ji ale přijal.
Chovancovu rezignaci požadovalo koaliční hnutí ANO, pokud by ministr vnitra podepsal reorganizaci policie ještě před dnešním ranním dohodovacím řízením koalice. Ani jednání však problémy v koalici neuklidnilo. Babiš řekl, že pokud bude dokument podepsán, vypoví jeho hnutí koaliční smlouvu.
„Na vedení policie a ministra vnitra nelze vytvářet nátlak tím, že ANO avizuje vypovězení koaliční smlouvy. K rozbití vlády není žádný důvod, ČSSD je připravena pokračovat v zájmu občanů v koaliční spolupráci," zareagoval na jeho slova premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Kvůli změnám u policie zatím o rezignaci uvažoval jen ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Andrej Babiš , Milan Chovanec
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Praha se těší na nový most. Tramvaje čekají výluky na obou březích Vltavy
před 1 hodinou
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
před 2 hodinami
Počasí o příštím víkendu. Silný mráz ustoupí, ukazuje výhled
včera
Zdravá a o rok starší. Britská princezna Kate je vděčná přírodě
včera
Další překvapivá trenérská změna v extralize. Pokorný končí na vlastní žádost v Brně
včera
Velká záchranná akce v Moravském krasu. V jeskyni se zranil muž
včera
Venus Williamsová se v 45 letech vrací na kurty. Chce hrát Australian Open
včera
Česko nechá prověřit požární riziko v nočních podnicích, oznámil Metnar
včera
Je to vzhůru nohama, říká Kupka na Turkův úmysl žalovat prezidenta
včera
Trump odpovídal na dotaz, zda Američané náhodou neunesou i Putina
včera
Američané operací ve Venezuele dali Evropanům šanci ukázat odvahu
včera
Česko je připraveno přispět do dialogu ohledně Grónska, řekl Macinka
včera
Rulík zveřejnil hokejovou nominaci na olympiádu. Nechybí Červenka nebo Ticháček
včera
Venezuela neměla proti Američanům šanci. Teď ale hrozí peklo na zemi
včera
Zimní počasí úřaduje. Meteorologové slibují novou mrazivou epizodu i další sníh
včera
Babišovi se rýsuje problém. Foldyna z SPD připustil, že nemusí dát vládě důvěru
včera
Na Ústecku se dostaly do oběhu falešné bankovky. Muži hrozí až osm let
včera
Pátrání po pohřešované dívce z jižní Moravy bylo úspěšné. Našla se v zahraničí
včera
Novinky v případu tragického požáru v Crans-Montaně. Jeden člověk je ve vazbě
včera
Trump opět promluvil o "americkém" Grónsku. Nechce Rusko a Čínu za sousedy
Americký prezident Donald Trump vyjádřil názor, že USA musí vlastnit Grónsko, aby Rusku a Číně zabránili v ovládnutí ostrovní země. Naznačil také, že Washington je připraven dosáhnout svého prakticky jakýmkoliv způsobem.
Zdroj: Lucie Podzimková