Praha – Ministr vnitra Milan Chovanec a s ním ČSSD. To jsou podle politologů vítězové sporu o reorganizaci policie. Ministr financí Andrej Babiš a jeho hnutí ANO si to ale pravděpodobně nenechá líbit a další střety budou následovat, předvídají.
Konflikt ve vládní koalici se kvůli reorganizaci policie v minulých dnech vyhrotil, ANO vyhrožovalo odchodem z vlády. Poté, co Chovanec ve středu reformu podepsal, Babiš uvedl, že z koalice nevystoupí, ale bude požadovat změnu koaliční smlouvy.
„ANO je tím hlavním poraženým, protože nedosáhlo svého cíle a nakonec muselo dát najevo, že účast ve vládě je pro ně bytostně důležitá, že nechtějí odejít," uvedl politolog Josef Mlejnek s tím, že jako vítěz z bitvy odešel právě Chovanec. ANO podle něj změnilo názor na odchod z koalice kvůli tomu, že se ocitlo bez politických spojenců.
„I prezident (Miloš) Zeman zaujal váhavý, vyčkávací postoj. Spočítali si, že kdyby odešli z vlády, tak svoji pozici ještě zhorší. Takhle ještě pořád mají nějakou možnost se bránit nějakým negativním dopadům policejní reformy. Když z té vlády odejdou, žádný vliv na vládní politiku mít nebudou," řekl Mlejnek.
Podle politologa Bohumila Doležala je současný konflikt mnohem širší a týká se celkového pojetí parlamentní demokracie. „Tohle bylo jedno střetnutí, které tedy sociální demokraté vyhráli, jak se zdá, ale celkový problém není odstraněn," poznamenal. Podle něj mají ČSSD a ANO sice velké konflikty, ale nedokážou svoji spolupráci ukončit.
Jednoznačně určit vítěze nelze, ale „za kratší konec" v této věci tahal Andrej Babiš, myslí si politolog Daniel Kunštát. Právě Babiš podle něj do boje vyrazil s velkou pompou a hrozil pádem vlády, aby se velmi záhy stáhl. „Jeho počínání v celé věci působí velmi amatérsky, což můžeme přičítat obecně jednak jeho krátké politické zkušenosti, ale koneckonců také určitým osobnostním dispozicím, které mu komplikují racionální přístup k jemným předivům mocenské politiky," uvedl Kunštát.
Poraženým je ale podle něj jednoznačně olomoucké vrchní státní zastupitelství, které se do konfliktu zapojilo a začalo kvůli reorganizace prověřovat vedení policie. Počínání zastupitelství označil Kunštát za bizarní.
Všichni tři oslovení politologové se shodují v tom, že střety v koalici budou pokračovat. "Očekával bych zákopovou válku nebo opětovný atak třeba kvůli úplně jiné věci. Myslím si, že Andrej Babiš bude velmi těžko tuhle porážku zkousávat a v dohledné době se pokusí o protiútok," uvedl Mlejnek. Podle Kunštáta budou spory s blížícími se volbami gradovat.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , ČSSD , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub