ČR zaplavily billboardy se Zemanem. Kdo za nimi stojí?

Praha – Česká republika se může pyšnit další kuriozitou. Podél tuzemských silnic se objevily billboardy vychvalující prezidenta Miloše Zemana s odkazem na průzkumy o důvěře hlavy státu. Paradoxně se k jejich vlastnictví ale nikdo nehlásí. Server EuroZprávy.cz proto pátral, kdo za plakáty stojí.

Na silnicích na Benešovsku, na D5, ale i na řadě dalších českých silnic se v posledních dnech objevily billboardy vychvalující prezidenta Miloše Zemana. Nápis „Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?" odkazuje na výsledky průzkumů, v nichž hlava státu suverénně válcuje své politické souputníky a konkurenty. Otázkou však zůstává, kdo za billboardy stojí.

Plochy patří podle serveru Lidovky.cz firmě Czech outdoor, která je součástí Bigmedia premium outdoor. O zadavateli kampaně ani o ceně ale společnost mluvit nesmí. „Jde o standardní komerční kampaň, jsme proto vázaní mlčenlivostí," řekl serveru mluvčí firmy Michal Tichý.

Podle zjištění serveru EuroZprávy.cz ale s billboardy nemá nic společného ani sám Hrad. „Kdo si billboardy objednal, to skutečně nevím," přiznal tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Má ale tip, mohlo by se prý jednat o hnutí Starostové a nezávislí pro blížící se krajské volby.

Stojí za kampaní STAN?

„Podle mého názoru může jít o kampaň hnutí Starostové a nezávislí pro krajské volby. Důvod? V průzkumech veřejného mínění se dlouhodobě na prvních místech umisťují obecní zastupitelstva, což lze při zapojení fantazie volně interpretovat jako "starostové"," uvedl pro EuroZprávy.cz Ovčáček s tím, že pokud se mýlí, hnutí STAN se dopředu omlouvá.

Hnutí Starostové a nezávislí ale odmítá na slova hradního mluvčího reagovat. „Oficiální stanovisko hnutí Starostové a nezávislí je, že výroky pana Ovčáčka nebudeme nikterak komentovat," sdělil v odpovědi na e-mailový dotaz serveru EuroZprávy.cz mediální analytik hnutí Jan Němec. Na následný telefonický dotaz týkající se autorství billboardů Němec zopakoval, že celou věc nechce komentovat. „Ať už je to naše nebo není, ať už je to kohokoliv, tak tyhle spekulace nám jenom pomáhají. Takže jsme vlastně panu Ovčáčkovi jen vděční," dodal pro EuroZprávy.cz Němec.

Kdo tedy skutečné stojí za billboardovou kampaní je dosud nezodpovězenou otázkou. Tvůrce kampaně však zřejmě nemá hluboko do kapsy, billboardová kampaň podobných rozměrů totiž může vyjít až na statisíce korun. Rovněž je patrné, že autor je příznivcem názorů a postojů prezidenta Zemana a není vyloučena ani souvislost s blížícími se volbami hlavy státu.

Řada Čechů ale billboardy vnímá jako pole působnosti pro své umělecké výtvory. Staly se totiž terčem lidové tvořivosti a na některých z nich se na otázku „Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?" objevily odpovědi jako "Brouk Pytlík" nebo Glum. Kampaní se také hojně baví lidé na sociálních sítích.

Volby se blíží. Začala skrytá kampaň?

Billboardová kampaň na první pohled evokuje předvolební spoty. Do prezidentských voleb je ale stále daleko a Zemanova účast v nich zatím stále není jistá. Sám prezident už dříve delegoval, že své rozhodnutí veřejnosti sdělí až začátkem příštího roku, což potvrzuje i mluvčí Jiří Ovčáček, který v květnu etošního roku na sociální síti uvedl: „Rozhodnutí, zda bude znovu kandidovat, oznámí pan prezident v březnu 2017 na tiskové konferenci. "Nemohu vyloučit ani jednu variantu," řekl."

Pokud by se ale prezident rozhodl do voleb vstoupit, soudě dle aktuálních průzkumů by měl velké šance na vítězství. V červnu 2016 prezidentovi republiky důvěru vyjadřovalo 58 % občanů, přičemž 18 % prezidentovi důvěřovalo „rozhodně" a 40 % „spíše". Naopak vládě v porovnání s prezidentem republiky důvěřuje pouze menšina veřejnosti ve výši dvou pětin, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

I průzkum agentury SANEP hovoří ve prospěch Zemana. Pokud by totiž se prezidentské volby konaly v červnu 2016, prezident by svůj mandát bez problémů obhájil a s velkým náskokem by vyhrál už v 1. kole. Na to, aby byl přímo zvolený prezidentem, by ale 29,5 % hlasů, které by podle průzkumu obdržel, nestačilo. Ve druhém kole by jej vyzval Michal Horáček, který si nyní drží necelých 13 % hlasů, stávající prezident by ho ale s přehledem porazil.

I přesto si Zeman razantně polepšil. V roce 2013 jej v prvním kole volilo 23,21 % voličů, na druhém místě za ním skončil s odstupem necelého procenta Karel Schwarzenberg. Ve druhém kole pak Zeman získal 54,8 % hlasů, kdežto Schwarzenberg 45,19 %.

Související

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

Více souvisejících

Miloš Zeman billboardy

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu

Poslední hodiny utíkají nejen z letošního roku, ale i z dnešní otevírací doby tuzemských obchodů. Provozovatelé přitom mohou mít otevřeno, jak chtějí, a nemusí se podřizovat jakémukoliv zákonu. To přijde až zítra. Přesto je na Silvestra otevřeno jen do podvečerních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy