Kdo má větší důvěru než Zeman? Teď už je jasno

Praha - Českou republiky před několika dny zaplavily billboardy vychvalující prezidenta Miloše Zemana s odkazem na průzkumy o důvěře hlavy státu. Nyní se ukázalo, že za nimi stojí hnutí Starostové a nezávislí, které míří do krajských voleb.

Na silnicích na Benešovsku, na D5, ale i na řadě dalších českých silnic se v posledních dnech objevily billboardy vychvalující prezidenta Miloše Zemana. Nápis „Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?" odkazuje na výsledky průzkumů, v nichž hlava státu suverénně válcuje své politické souputníky a konkurenty. Předmětem mnoha dohadů bylo, kdo za billboardy stojí.

Server EuroZprávy.cz už dříve upozornil, že s billboardy nemá nic společného Hrad. „Kdo si billboardy objednal, to skutečně nevím," přiznal tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Měl ale tip, mohlo by se prý jednat o hnutí Starostové a nezávislí pro blížící se krajské volby. „Podle mého názoru může jít o kampaň hnutí Starostové a nezávislí pro krajské volby. Důvod? V průzkumech veřejného mínění se dlouhodobě na prvních místech umisťují obecní zastupitelstva, což lze při zapojení fantazie volně interpretovat jako "starostové"," uvedl pro EuroZprávy.cz Ovčáček. Jak se nyní ukázalo, jeho domněnka byla správná.

Hnutí Starostové a nezávislí dříve odmítlo na slova hradního mluvčího reagovat. „Oficiální stanovisko hnutí Starostové a nezávislí je, že výroky pana Ovčáčka nebudeme nikterak komentovat," sdělil v odpovědi na e-mailový dotaz serveru EuroZprávy.cz mediální analytik hnutí Jan Němec. Na následný telefonický dotaz týkající se autorství billboardů Němec zopakoval, že celou věc nechce komentovat. „Ať už je to naše nebo není, ať už je to kohokoliv, tak tyhle spekulace nám jenom pomáhají. Takže jsme vlastně panu Ovčáčkovi jen vděční," dodal pro EuroZprávy.cz Němec.

Psali jsme: ČR zaplavily billboardy se Zemanem. Kdo za nimi stojí?  

STAN přitom za billboardy skutečně stojí a využije je k propagaci Dany Drábové, která se stane hlavní tváří předvolební kampaně do krajských voleb. Už v úterý začne hnutí přelepovat všechny billboardy fotografií předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové a nápisem "Starostům věří 62 % lidí. I já jim věřím!" uvedl server aktualne.cz.

„Důvěra ve starosty nás ovšem jako starostenské hnutí těší, i když víme, že se netýká pouze nás, starostů s velkým S," říká k tomu lídr STAN Petr Gazdík. "Samozřejmě že cílem kampaně bylo upoutat pozornost. Ale zároveň i poděkovat za důvěru, kterou podle průzkumů mají lidé v komunální politiky. Tito lidé, ke kterým se jako letitá místostarostka řadím, mají za sebou zkušenosti, které mohou zúročit i na úrovni kraje," dodala pro server Drábová.

Ta se tento týden se objeví na bilboardech po celé zemi, nikoliv jen ve středních Čechách, kde kandiduje. Zajímavé také je, že Drábová bude v říjnu kandidovat za STAN ve Středočeském kraji na druhém místě. Gazdík ji prý původně přemlouval, aby kandidovala na středočeskou hejtmanku, ta to ale Drábová odmítla, nechce se totiž vzdát práce v úřadu.

Kampaň Čechy pobavila

Řada Čechů ale billboardy vnímá jako pole působnosti pro své umělecké výtvory. Staly se totiž terčem lidové tvořivosti a na některých z nich se na otázku „Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?" objevily odpovědi jako "Brouk Pytlík" nebo Glum. Kampaní se také hojně baví lidé na sociálních sítích.

Billboardová kampaň na první pohled evokuje předvolební spoty. Do prezidentských voleb je ale stále daleko a Zemanova účast v nich zatím stále není jistá. Sám prezident už dříve delegoval, že své rozhodnutí veřejnosti sdělí až začátkem příštího roku, což potvrzuje i mluvčí Jiří Ovčáček, který v květnu etošního roku na sociální síti uvedl: „Rozhodnutí, zda bude znovu kandidovat, oznámí pan prezident v březnu 2017 na tiskové konferenci. "Nemohu vyloučit ani jednu variantu," řekl."

Pokud by se ale prezident rozhodl do voleb vstoupit, soudě dle aktuálních průzkumů by měl velké šance na vítězství. V červnu 2016 prezidentovi republiky důvěru vyjadřovalo 58 % občanů, přičemž 18 % prezidentovi důvěřovalo „rozhodně" a 40 % „spíše". Naopak vládě v porovnání s prezidentem republiky důvěřuje pouze menšina veřejnosti ve výši dvou pětin, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Související

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Starostové a nezávislí (STAN) billboardy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 3 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí

Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy