Praha - Nedělní akce bojovníka proti islámu Martina Konvičky dostala do varu premiéra Bohuslava Sobotku. Ten tvrdí, že fiktivní útok Islámského státu v centru Prahy je činem naprostého magora.
„Už nějakou dobu se ukazuje, že pan Konvička je magor. To, co se odehrálo, ta jeho nová výtržnost, to ukázalo, že je to naprostý magor. Společnost je potřeba před takovými lidmi chránit. Policie by měla důsledně dbát na dodržování zákonů," komentoval pro deník Právo Sobotka.
Dodal, že chyba se stala i na straně pražského magistrátu, který neměl akci Konvičkovi vůbec povolit. "Druhá věc je, zda taková akce měla být vůbec ze strany magistrátu umožněna. V situaci, kdy magistrát zrušil rozsvěcování vánočního stromu na Staroměstském náměstí, protože to vytváří ohrožení občanů, by se měl pečlivě zamýšlet, zda povolit v době turistické sezóny na jednom z nejvíce frekventovaných míst podobná výtržnictví," řekl Sobotka.
Konvička svým činem pobouřil i prezidentskou kancelář. "V tomto případě je sdělení jednoduché. Počin to byl stejně inteligentní, a to inteligentní v uvozovkách, jako produkce hochů ze skupiny Ztohoven v případě výbuchu v přímém přenosu vysílání České televize," uvedl na dotaz TV Nova hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Psali jsme: Vlajky ISIS a střelba v centru Prahy: Zasahovat musela policie Konvičkův kretenismus a debilita? Vaše smrt je nám fuk. Konvička udělal Česku ostudu, akci rozmázli politici i zahraničí média Zelení podali na Konvičku trestní oznámení, nedělní akce prý nemůže být jen přestupek Vizitka České republiky. Ve světě se dál řeší Konvičkova akce Konvička Česku pěkně zavařil. Jeho akce by mohla odradit zahraniční turistyNa Staroměstské náměstí dorazili v neděli odpůrci islámu v čele s kontroverzním Martinem Konvičkou na vojenských vozech s islamistickými vlajkami a zbraněmi v ruce a vyděsili tak několik lidí, kteří se při pokusu o útěk zranili. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Celou akci předčasně ukončili policisté.
Akce si také všimly i zahraniční servery. "Skupina bojovníků proti přistěhovalcům sehrála falešný útok Islámského státu (IS, dříve ISIS/ISIL) v centru Prahy. Akce nepřekvapivě podnítila chaotickou paniku v davu, což má za následek několik zraněných turistů," uvádí RT.com.
Nedělní událost také německé a rakouské deníky. Rakouský deník Krone uvádí, že akci zorganizoval pravicový populista Martin Konvička. "Přestrojil za muslima a táhl za sebou velblouda. Jeho příznivci pokřikovali Alláhu Akbar," píše tisk. O akci informoval také prestižní New York Times.
Akce Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí by také mohla odradit zahraniční turisty od návštěvy České republiky. Obává se toho místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
"Jsme dlouhodobě pokládáni za velmi bezpečnou destinaci a akce podobného typu mohou velmi snadno tento obraz ČR zbořit," uvedl Papež. Akci označil za velkou trapnost, která snad nebude mít trvalejší dopad na počty zahraničních turistů.
Událost odsoudili i další politici. "Dnešní akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu," uvedl na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se podivoval nad tím, proč "původci tohoto veřejného ohrožení pod vlajkou Islámského státu nebyli zadrženi". Důsledky podle něj mohly být fatální.
Související
Muslimy do masokostní moučky? Žalobce dal Konvičkovy výroky k ledu
Zeman by si pražskou kavárnu musel vymyslet, i kdyby neexistovala, míní politolog
Martin Konvička , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
před 1 hodinou
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
před 2 hodinami
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
před 3 hodinami
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
před 4 hodinami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 5 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 7 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 7 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 8 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 9 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 11 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 12 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
Před prosincovým zavedením restrikcí pro využívání sociálních sítí mladistvými v Austrálii se vedly bouřlivé debaty o možných rizicích. Odborníci se obávali především toho, že teenageři ztratí kontakt s aktuálním děním, protože pro ně tyto platformy představují hlavní a často i návykový informační kanál. Čerstvé vědecké poznatky shromážděné několik měsíců po začátku platnosti nové legislativy ukazují, jakým způsobem vládní zásah reálně ovlivnil chování tamní mládeže.
Zdroj: Libor Novák