Praha – Politolog Milan Znoj se zamýšlí nad působením českého prezidenta Miloše Zemana. Označuje ho za plebiscitního prezidenta, který hojně využívá populistických manévrů. Lidé, co na něj házeli vajíčka k výročí 17. listopadu na Albertově v roce 2014, byl dav, který Zeman pojmenoval jako pražská kavárna a intelektuálové odcizení lidu, píše na blogu serveru Aktuálně.cz Znoj.
Prezidentské volby se blíží, a podle politologa Milana Znoje už teď můžeme vědět, co čekat od jednoho z kandidátů, Miloše Zemana. „Miloš Zeman je plebiscitní prezident,“ domnívá se. Zmínil klasické dílo politické filosofie, Vladař, ve kterém autor Machivalli radí dobrému vladaři, chce-li uspět, aby dbal zejména na přízeň svého lidu. Tomu se může zalíbit „sérií dobře uvážených opatření, k nimž ovšem počítal i vraždu odpůrců,jenom tak může vladař zatočit se záludnými představiteli aristokracie a nemusí se spoléhat na jejich vrtkavou a zrádnou podporu,“ cituje politolog. Rady jsou podle politologa uplatnitelné i v dnešní době masové demokracie, která v době sepsání díla nepanovala.
„Na přímé lince k lidu se dá stavět politická moc, a to je něco, co Miloše Zemana eminentně zajímá,“ domnívá se Znoj. V době nástupu masové demokracie se prosadily masové strany, které prý byly schopné politicky organizovat množství lidí ke společné akci. Také se objevil nový typ vůdců, kteří svou podporu hledali mimo parlament napříč veřejností. Politický vývoj však dnes dospěl do fáze, kdy klasické politické strany postupně poztrácely členy a i vlastní obsah. „A to je naše situace a nebývalá příležitost pro populismus v politice,“ zmiňuje v souvislosti se Zemanem.
„Tentokráte ale již nemusí organizovat masy na veřejnosti a vést je k politické akci. Stačí, když si přímou linku k lidu buduje přes masmediální kanály, občas zajde na náměstí a tu a tam utrousí nějaký „dobrý vtip“,“ popisuje taktiku Miloše Zemana Znoj. Mezi masmediální kanály politolog řadí média, propagandu a marketing. Podstatou populismu je antielitářství a s ním spojená averze k intelektuálům.
„Kdyby neexistovala pražská kavárna, tak by si ji Miloš Zeman musel vymyslet,“ dodává. Lidé, co na něj házeli vajíčka, byl dav, a Miloš Zeman mu dal dnes už zaběhlé pojmenování pražská kavárna.V souvislosti s vajíčkovou aférou byl obžalován za výtržnictví důchodce Jindřich Frühauf. U Obvodního soudu pro Prahu 2 popřel, že k pódiu se státníkem hodil dvě vajíčka. V případě prokázání viny mu hrozilo až dva roky za mřížemi. Soud ho dnes osvobodil. Podle soudce se nepodařilo prokázat, že by muž na prezidenta házel vejce.
Dalším příkladem, jak si prezident buduje přízeň u lidí a živí tak podstatu populismu, je „kauza Peroutka“. Toho podle politologa obvinil z „nahnědlého gentlemanství“ a ve snaze získat další podporu potřeboval konflikt s intelektuály. „Je to vlastně takový falešný sylogismus, ale je rétoricky působivý: i) Peroutka byl zrádce národa, ii) Peroutka byl intelektuál, ergo iii) pražská kavárna plná intelektuálů je zrádce národa,“ naznačuje rovnici smýšlení českého prezidenta. Jako nezapomenutelný moment vnímá politolog společnou účast Zemana a Martina Konvičky (tehdy předseda sdružení Blok proti islámu) na výročních oslavách k 17. říjnu rok po vajíčkové kauze. „Česká demokratická politika tehdy dosáhla svého dna,“ konstatuje Znoj.
Související

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
Miloš Zeman , Kateřina Zemanová , Martin Konvička , Ferdinand Peroutka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 2 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 3 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 3 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 5 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera
Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.
Zdroj: Libor Novák