Praha - Prezident Miloš Zeman považuje za "nehoráznou drzost", že čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu chtějí po českém státu odškodnění dohromady ve výši 40 milionů korun.
O žádosti informoval minulý týden Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Muži, kteří se do Česka vrátili počátkem letošního února, by měli státu naopak zaplatit veškeré náklady, které mu vznikly, uvedl dnes na tiskové konferenci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.
Muži, kteří zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá, podle ČRo tvrdí, že tajné služby mohly únosu zabránit. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) k tomu řekl, že unesení mají žádat o odškodnění organizátory své cesty, a ne stát. Ten podle vnitra vynaložil maximální úsilí, aby se mohli vrátit domů.
Zeman se podle Ovčáčka účastnil jednání o propuštění unesených Čechů, protože od únosců obdržel dopis. "Právě proto považuje za nehoráznou drzost požadovat po státu finanční odškodnění. Zmínění by měli naopak zaplatit veškeré náklady, které státu vznikly," řekl Ovčáček.
Překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, podle ČRo v žádosti napsali, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu dojít. Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání ČR požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Zmizení pěti Čechů v Libanonu , odškodnění
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 2 hodinami
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 2 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 3 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 4 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 5 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 6 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 7 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 7 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 8 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 10 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
Evropský parlament vyslovil ostrý nesouhlas s působením maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, když v rámci hlasování o schválení rozpočtu unie poukázal na závažná a vleklá manažerská pochybení v jím vedeném úřadě.
Zdroj: Libor Novák