Prezident Miloš Zeman dnes slaví narozeniny, stráví je pracovně

Praha - Miloš Zeman dnes slaví 72. narozeniny. Na pozvání kardinála Dominika Duky se zúčastnil slavnostní bohoslužby na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi, žádnou oficiální oslavu ale nechystá.

Češi si dnes připomínají Den české státnosti, pro Miloše Zemana má ale tento den ještě jiný nádech, připadají na něj totiž jeho narozeniny. Stráví je ale pracovními povinnostmi a hned zítra odlétá na konferenci na Rhodos.

V minulých letech přitom byly oslavy prezidentových narozenin poměrně velkolepé. Loni je oslavil v ruské restauraci v New Yorku. Před dvěma lety, když slavil jubileum, byly oslavy ještě větší. Nejprve oslavoval v rodinou v Lánech, pak se konala slavnostní večeře na Pražském hradě.

Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně do rodiny učitelky a poštovního úředníka. S otcem se nevídal od svých dvou let, zemřel, když bylo Zemanovi třináct let. Vystudoval střední ekonomickou školu, poté nastoupil do účtárny v Tatra Kolín. Na vojnu kvůli srdeční vadě nemusel. V roce 1965 začal studovat Vysokou školu ekonomickou. S první manželkou Blankou má syna Davida, se současnou chotí Ivanou dceru Kateřinu.

V minulosti působil jako ekonom a prognostik, byl předsedou ČSSD, Poslanecké sněmovny i vlády. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta v roce 2003 odešel na sedm let z politiky. V roce 2010 se stal předsedou Strany Práv Občanů ZEMANOVCI, na funkci ale brzy rezignoval. Od roku 2013 je třetím prezidentem České republiky.

Související

Miloš Zeman

Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty

Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.
Miloš Zeman se vrátil do pražské kanceláře.

Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla

Bývalý prezident Miloš Zeman se v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Hradem a stranou Motoristé. Ve sporu o nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí se částečně zastal svého nástupce Petra Pavla, když potvrdil, že hlava státu má podle Ústavy právo jakéhokoli kandidáta odmítnout. Zeman tento postoj odvozuje z formulace, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, přičemž samotné slovo návrh podle něj implikuje možnost jej nepřijmout. Dodal, že by byl pokrytcem, kdyby Pavla za tento postup kritizoval, neboť on sám během svého mandátu postupoval stejně.

Více souvisejících

Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený

Íránská armáda v sobotu oznámila, že pokračuje v kontrole Hormuzského průlivu. Světová média tak informují o opětovném uzavření klíčového místa světové námořní dopravy. Teherán se rozhodl reagovat na fakt, že pokračuje americká námořní blokáda. 

včera

Tomáš Chorý

Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas

Jen jeden soutěžní zápas si nezahraje reprezentační útočník Tomáš Chorý. Přesně takový trest dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) za údajné plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha ze závěru vzájemného ligového zápasu z poslední neděle. Komise se usnesla, že plivnutí Tomáše Chorého nebyl úmyslný akt z jeho strany a proto se tak rozhodla pro udělení nejmenšího možného trestu.

včera

Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem

Čína je ráda, že došlo k otevření Hormuzského průlivu, uvedl americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu to sdělil zhruba měsíc před očekávaným setkáním s čínským protějškem. Trump od jednání očekává historické výsledky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy