Lidé se Zemana bojí, komedie, fraška. Brady by měl být oceněn, shodují se politici

Praha - Úvahy o tom, jestli by měl být Jiří Brady, který si prošel koncentračními tábory a odkrýval hrůzy holokaustu, vyznamenán, jsou ty tam. Zastínil je totiž spor mezi ministrem kultury Danielem Hermanem a prezidentem Milošem Zemanem. Herman tvrdí, že Brady ocenění 28. října neobdrží proto, že se sešel v Praze s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Zeman toto nařčení popírá. My jsme ale pátrali po tom, jestli by i přes nastalé spory měl být Brady vyznamenán.

Poslanec za KSČM Jiří Dolejš se domnívá, že by Brady měl vyznamenání obdržet. "Lidé, kteří prošli holocaustem, si jistě úctu zaslouží, a celé jednání kolem vyznamenání se dostalo do naprosto trapné polohy. To se vůbec nemělo stát, tím spíš, že jsem zatím neslyšel jediný relevantní důvod, proč by pan Jiří Brady vyznamenání neměl dostat. Je otázka, zda po té ostudě, dnes už mezinárodní, by to udělení vyznamenání spravilo. Misto rozdmýchávání vášní by bylo dobré tu trapnost nějak velkoryse a s citem pro osud lidi postižených nacismem ukončit," uvedl pro EuroZprávy.cz.

První místopředseda hnutí Úsvit – národní koalice Marek Černoch se také shoduje, že Brady má nárok a zaslouží si vyznamenání. "Po tom, čím si prošel, určitě. Snažíme se dopátrat, jak to bylo doopravdy, protože každý říká něco jiného, takže se snažíme v tom najít relevantní informace. Poté se k tomu postavíme. Já si myslím, že jestli opravdu došlo k vydírání, tak to mi přijde nefér. Pokud k ničemu nedošlo, měl by si Herman posypat hlavu popelem," řekl serveru EuroZprávy.cz.

"Pokud se ukáže viník, tak se k tomu Sněmovna nějak postaví. Pokud lže pan Herman, tak je to na rezignaci. A pokud se prezident mstí, tomu se mi nechce věřit. Peroutka a další kauzy jsou něco jiného, ale nevyznamenat člověka, který si prošel koncentračním táborem... Otázka je, jak se k tomu postavit, jednou z možností je nejít na Hrad, což mi taky nepřijde správné," dodal.

Vyjádřil se také k alternativním oslavám 28. října, k nimž vyzval především kněz a teolog Tomáš Halík a poslanec Petr Gazdík. "Považuji za nešťastné, že se do toho vkládal Tomáš Halík, který vytvořil protest, ale kdyby mlčel, tak udělá líp. Lidé, kteří byli nestranní, se kvůli němu přiklonili na stranu pana prezidenta. Něco jiného je paní Miroslava Němcová, jejíž výzva je z pohledu její strany v pořádku, ale akt Petra Gazdíka je jenom komedie. V rámci člověka, který to ocenění má dostat, je to ponižující. Je to komedie a fraška nedůstojná vůči panu Bradymu, který si vyznamenání zaslouží," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle Černocha se z celé situace stalo divadlo. "Jedna skupina si udělá oslavu jinde, druhá skupina neví, jestli na Hrad půjde, ale neřeší to ten důvod. Je také zvláštní, že si svědci debaty mezi Hermanem a prezidentem nemůžou vzpomenout, jestli se vyznamenání řešilo, ale může to být i proto, že lidé se Zemana bojí. Chceme přesto udělat maximum proto, abychom zjistili pravdu," doplnil.

Poslanec za ČSSD Stanislav Huml do celé věci nechce moc zasahovat. Pro EuroZprávy.cz pouze uvedl, že udílení vyznamenání je svrchované právo prezidenta republiky. Neopak poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová se domnívá, že by Brady měl vyznamenání obdržet. "Je statečný, pomáhal exulantům, zasazoval se za lidská práva a toleranci, a především celý život vydává svědectví o hrůzách holokaustu," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura  tvrdí, že proč prezident dal opět přednost jiným kandidátům je otázka na něj. "Podle toho, co vím z médií, je pan Brady dobrý angažovaný človek, který po celé planetě šíří příběh své sestry a rodiny a přispívá k tomu, aby svět nezapomněl hrůzy holokaustu. Za mne osobně si myslím, že si ocenení takoví lidé zaslouží, ale je jen na prezidentovi a je to jeho pravomoc, aby vybral ty z lidí, kteří se podle něj zasloužili nejvíc," dodal Okamura.

Související

Jiří Brady

Brady (†90) byl inspirativní muž. Zeman mu nesahá ani po kotníky, reagují politici

Jako o inspirativním, odvážném muži plném energie a vlastenci hovoří čeští politici o pamětníkovi holokaustu Jiřím Bradym, který zemřel v noci na dnešek v kanadském Torontu. Vedle exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který je Bradyho synovcem, úmrtí komentovali zejména ti, kteří se za Bradyho postavili před třemi lety ve sporu s Hradem o státní vyznamenání. Brady tehdy ocenění nedostal, ačkoli ho o záměru prezidentská kancelář předem informovala. Herman to interpretoval jako reakci prezidenta Miloše Zemana na svou schůzku s tibetským vůdcem dalajlamou.

Více souvisejících

Jiří Brady 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu politici

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

včera

včera

Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech

Ve Venezuele ve čtvrtek přistálo první letadlo amerických aerolinek po sedmi letech. Snaha o obnovení leteckého provozu mezi oběma zeměmi navazuje na lednovou operaci, při které američtí vojáci z jihoamerické země odvezli jejího prezidenta Nicolase Madura. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy