Schapiro uklidňuje: Nedojde k oslabení vztahů USA s Českem, nebojí se ani o NATO

Praha - Andrew Schapiro, velvyslanec USA v České republice, nevěří, že by výsledek voleb oslabil česko-americké vztahy. Neočekává ani změny mezi Washingtonem a NATO.

"Průzkumy předpokládaly těsné, ale jednoznačné vítězství Clintonové. Ale ukazuje se, že je to extrémně těsné. Takže to je překvapení," uvedl dnes ráno velvyslanec. Poukázal přitom na volební souboj mezi Georgem Bushem mladším a Alem Gorem, který se rozhodoval až na základě ručního přepočítání hlasů na Floridě.

Neočekává žádný významný dopad na vztahy mezi Washingtonem a Prahou. "Česko-americké vztahy jsou velmi silné. A proto skutečně pochybuji, že by změna prezidenta poškodily nebo oslabily vztahy mezi našimi zeměmi," řekl velvyslanec.

Schapiro novinářům dále řekl, že politika USA směrem k Evropě se zásadním způsobem nezměnila s žádnou administrativou během celého jeho života. "Pan (Donald) Trump ještě ani nedal dohromady svůj tým. Ale povím vám, že podle našeho názoru je silná a prosperující Evropa nutná. Jsme spojenci a NATO je důležité bezpečnostní uspořádání, které nás všechny chrání. Jsem si jistý, že na tom se nic měnit nebude," řekl velvyslanec.

Kampaň podle něj byla neobvyklá. "Američané promluvili. Jak tomu je v našem systému vždy, dojde nyní k pokojnému předání moci. Můžu vás ujistit, že naše vztahy s Českem jsou nyní silnější než kdykoliv dřív. Náš vztah trvá už od Tomáše Masaryka téměř sto let, ohledně toho se nic nemění," uvedl Schapiro.

Související

Steve King

Zeman přijal na Hradě velvyslance USA Kinga, Ovčáček fotku okomentoval

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené.

Více souvisejících

Andrew Schapiro Donald Trump Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy