Schapiro nebyl 28. října na Hradě, prohlásil Zeman. Ambasáda to popřela, Ovčáček si rýpl

Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana se americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro nezúčastnil 28. října oslav na Pražském hradě ve Vladislavském sále. Ambasáda v dnešním prohlášení ale tvrdí opak.

Zeman dnes na tiskové konferenci řekl, že věří ve zlepšení vztahů s USA, které po volbě Trumpa nebudou zatíženy "některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat".

Zeman zároveň dodal, že se Schapiro "jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě".

Podle tiskového oddělení amerického velvyslanectví v Praze americký ambasador při předávání státních vyznamenání byl přítomen.

"Pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný," reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal, že klíčové je, že "pan prezident nyní věří v posun od ne zcela profesionálních postojů současného velvyslance".

Schapiro dnes novinářům řekl, že politika USA směrem k Evropě se zásadním způsobem nezměnila s žádnou administrativou během celého jeho života. "Pan (Donald) Trump ještě ani nedal dohromady svůj tým. Ale povím vám, že podle našeho názoru je silná a prosperující Evropa nutná. Jsme spojenci a NATO je důležité bezpečnostní uspořádání, které nás všechny chrání. Jsem si jistý, že na tom se nic měnit nebude," uvedl.

"Gratuluji nově zvolenému prezidentovi Trumpovi a věřím, že pod jeho vedením budou USA nadále spolehlivým partnerem a spojencem," napsal dnes premiér Bohuslav Sobotka na twitteru. Uvedl také, že změnu v čele USA bere česká vláda s respektem k voličům, kteří zvolili změnu. "Trump, na rozdíl od některých předchůdců alespoň ví, kde leží Česko," napsal premiér. V předvolební kampani podle něj Trump vsadil na agresivní populismus a shromáždil protestní hlasy zprava i zleva. Nyní bude pro něj nejtěžší překonat vzniklé rozdělení americké společnosti, dodal Sobotka.

Související

Miloš Zeman

Zeman chtěl po Fialovi abolice, potvrzují odtajněné dokumenty

Bývalý prezident Miloš Zeman chtěl ve funkci zastavit stíhání i v případech úniku informací Bezpečnostní informační služby (BIS) a skartace zprávy o explozích ve Vrběticích. Zjistil to server iRozhlas.cz, který získal dosud utajenou korespondenci. Zemanovi ale zřejmě šlo především o beztrestnost kancléře Vratislava Mynáře.

Více souvisejících

Miloš Zeman Andrew Schapiro 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy