Dienstbier prská: Sobotka mě vyměnil za hladké znovuzvolení

Praha - Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier naznačil, že se ho premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zbavil za sliby, že nebude mít ve volbě předsedy strany na březnovém sjezdu protikandidáta.

Sobotka očekává na sjezdu "tvrdý demokratický souboj o to, kdo povede ČSSD do voleb". "Každý z nás bude muset obhájit svůj mandát," uvedl v prohlášení, kterým oznamoval změny v zastoupení sociálních demokratů ve vládě.

"Mám věrohodné informace, že někteří pražští členové tlačili na mé odvolání a nabízeli jako protiplnění to, že pomohou s prosazením některých věcí, jako jsou volební řády, a také že proběhlo jednání s nějakými jihomoravskými sociálními demokraty, že by se třeba nemusel stavět protikandidát předsedovi na sjezdu," uvedl Dienstbier při příchodu na zasedání předsednictva ČSSD, na kterém později Sobotka oznámil svoje rozhodnutí.

Sjezd podle Sobotky určí, kdo povede ČSSD do voleb. Další etapou změn, jak je nastínil před týdnem v dopise členům strany, pak bude práce na novém programu pro volby do Sněmovny. Rozhovory, které vedl s vybranými ministry během týdne, označil za tvrdé. Vedle Němečka a Dienstbiera se sešel také s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Ta v kabinetu zůstává.

Dienstbier před zasedáním předsednictva strany novinářům řekl, že rozhodnutí premiéra zatím nezná. Politik, který podpořil Sobotku po takzvaném lánském puči, zopakoval, že za tlakem na svou osobu cítí část stranických kolegů. Rozhodnutí o odvolání dvou ministrů z řad ČSSD dnes ráno Sobotka představil grémiu strany.

Psali jsme: Výměna ministrů: Němeček a Dienstbier končí ve vládě. Kdo je nahradí?  

První místopředseda ČSSD Milan Chovanec potom ČTK řekl, že "ti, kteří se rozhodli mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě". Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Bohuslav Sobotka Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez

Pohřeb legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové proběhne příští týden ve známém francouzském letovisku Saint-Tropez. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela v neděli ve věku 91 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy