Most - Na Mostecku se v pátek 27. a sobotu 28. ledna uskuteční opakované senátní volby. Kromě dřívějších uchazečů se do nich zapojí také TOP 09. Stávající senátorka Alena Dernerová pak vymění dres a bude kandidovat za jinou stranu. Lhůta pro podání kandidátek k registraci končí dnes v 16:00.
O opakování voleb rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS) poté, co říjnové volby označil za neplatné. V podzimních volbách drtivě zvítězila současná senátorka Dernerová. NSS rozhodl vyhověl třem stížnostem a rozhodl o opakování voleb. Část Severočechů.cz nepovažovala Dernerovou za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát podle soudu chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.
Dernerové, která bude mandát obhajovat, nově kandiduje pod hlavičkou neparlamentní strany Spojení demokraté - nezávislí kandidáti. Na její spojení s jednou z menších stran upozornil Seznam.cz. Senátorka, která v říjnu kandidovala pod hlavičkou hnutí Severočeši.cz, ČTK řekla, že nechtěla riskovat další napadení voleb. „Nešlo to. Nejraději bych kandidovala za Severočechy, ale bohužel nemohu jít do rizika. Tlaky na mě byly velké a i proto jsem si vybrala neparlamentní stranu," řekla ČTK Dernerová. Senátorka doplnila, že o ni stály i další strany.
Psali jsme: Repete na Mostecku: Senátní volby se budou konat na konci lednaOpakovaných senátních voleb na Mostecku se nově zúčastní TOP 09. O hlasy se za ni bude ucházet stavební inženýr Zbyněk Vodák. ČTK to řekla regionální manažerka strany Radka Ostřížová. Podle Vodáka nedokázal nikdo z kandidátů oslovit lidi, kteří v kraji nechtějí přežívat, ale žít. „Proto chci jít do těchto voleb, a proto to taky pro mě těmito volbami neskončí," řekl ČTK Vodák.
Ani ANO ve volbách původně nikoho nenasadila, při opakovaném hlasování hnutí nominovalo ředitele základní školy Romana Zieglera. Komunisté znovu vyšlou do boje Josefa Néteka, ODS Libuši Hrdinovou a ČSSD Jiřího Šlégra.
Naopak voleb se nezúčastní DSSS, za kterou v říjnu kandidoval olympionik Ota Zaremba. Strana přitom podle krajského předsedy Jindřicha Svobody zvažovala, že by místo Zaremby postavila svého předsedu Tomáše Vandase. Ten v říjnu neúspěšně kandidoval na Ústecku. Nakonec ale od tohoto plánu ustoupila. „Ukázalo se, že lidé asi ještě nechtějí změnu, že na ni nejsou připraveni. Proto jsme se rozhodli neplýtvat zdroji a silami a do opakovaných voleb kandidáta nepostavíme," řekl ČTK Svoboda.
Související
Senátorky se obrátily na mezinárodní soud kvůli zvýhodnění očkovaných
Trasování má být centralizované a profesionalizované. Blatný chystá změnu zákona
Aktuálně se děje
před 14 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě