Praha - Nynější náměstek ministra financí Martin Barták měl v roce 2008 při návštěvě USA nabídnout tehdejšímu předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williemu Cabanissovi, že za peníze by šlo vyřešit problémy, které měla Tatra s armádní zakázkou. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes.
Podle MF DNES byl Martin Barták ještě coby náměstek ministryně obrany v únoru 2008 v USA, kde na soukromé akci pořádané v Centreville ve Washingtonu učinil Williemu Cabanissovi nabídku, týkající se armádní zakázky pro Tatru. Ta české armádě dodávala nákladní vozy za 2,7 miliardy korun, ale obchod se začal zadrhávat. Stalo se tak poté, co se Tatra rozešla se svým subdodavatelem, firmou Praga. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých mluvil Barták.
"S náměstkem (Bartákem) jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny," říká v rozhovoru pro MF DNES bývalý velvyslanec Cabaniss.
Přímým účastníkem jejich rozhovoru byl také prezident americké pobočky Tatry Duncan Sellars, který Cabanissovu výpověď potvrzuje: "Náměstek navrhoval, že za určitý obnos ve výši milionů dolarů by problémy s Pragou mohly být vyřešeny. Bylo to nepřípustné, a chcete-li použít slovo korupční, tak je to možné," říká Sellars. On i Cabaniss jsou připraveni svá svědectví říct české policii.
Martin Barták výroky Cabanisse a Sellarse včera odmítl. Řekl, že to považuje za vykonstruovanou záležitost. Proč by americký diplomat konstruoval obvinění českého náměstka však nevysvětlil.
Související
Soud zamítl žalobu zbrojaře Smrže, domáhal se odškodnění 31 milionů
Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA
Martin Barták , velvyslanectví , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
21. července 2026 14:40
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
21. července 2026 13:22
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák