Ústí nad Labem - Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Severozápad nevznikla v aktuální kauze s 24 obviněnými žádná škoda, tvrdí předseda řídícího výboru Milan Pipal (KSČM). O tom, zda byly projekty ovlivňovány od počátku, jak uvádí policie, nechtěl spekulovat.
Podle Michaela Kise, advokáta obviněného podnikatele Daniela Ježka, vyčíslila policie škodu na 13,9 miliardy korun.
Mimořádně vysokou škodu potvrdil i soudce ústeckého okresního soudu, který poslal podnikatele Ježka do vazby, Martin Majchrák. "Trestnou činnost s takovouto výší škody, se domnívám, zdejší okresní soud ve vazebním zasedání ještě neřešil. Byť se přiznám, že neznám výši škody, která byla kladena za vinu doktoru (Davidu) Rathovi, který byl vzat do vazby také rozhodnutím soudce zdejšího soudu," řekl ČTK Majchrák.
Podnikatel Ježek je v případu jediným vazebně stíhaný. Soud ho poslal do vazby kvůli obavám z ovlivňování svědků. Všechny ostatní obviněné, mezi kterými je řada politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje, policie po výsleších propustila.
Psali jsme: Arno Fišera obviněný v ROP Severozápad ukončil členství v ČSSDMezi nimi i bývalou ústeckou hejtmanku za ČSSD Janu Vaňhovou či šéfa ČSSD v Karlovarském kraji Petra Navrátila. Dalšími obviněnými jsou někdejší senátor za ODS Alexandr Novák, ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala (ODS) nebo končící ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimír Macholda. Obviněn je také první ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík. Byl stíhán už v poslední Kušnierzově kauze, ale ústecký krajský soud ho letos v březnu obžaloby zprostil.
Úřad Severozápad o případu nemá žádné oficiální informace a není účastníkem trestního řízení. ROP Severozápad podpořil za dobu svého působení více než 500 projektů v Ústeckém a Karlovarském kraji 19,4 miliardy korun.
"Částka 13,9 miliardy korun odpovídá sumě, kterou byly podpořeny projekty od počátku fungování ROP po pozastavení jeho činnosti kvůli podezření z korupce," řekl Pipal. Reálně začal ROP Severozápad projekty podporovat v roce 2008, pozastaven byl o čtyři roky později. Že by vznikla škoda, ale Pipal odmítá.
Související
Podvody v ROP Severozápad? Případ Koudy a Kušnierze se spojí s velkou kauzou
Německo vydalo exsenátora Nováka do ČR, bude stíhaný na svobodě
kauza rop severozápad , ústí nad labem , CZK
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák