Berlín/Praha - Alexandr Novák byl ve středu po deseti měsících v německé vazbě předán do rukou českých úřadů. Bývalý senátor, který má německé občanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací. Novák už zaplatil kauci 16 milionů, bude stíhán na svobodě.
Německá policie Nováka na základě mezinárodního zatykače zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.
Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. "Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům," sdělila dnes mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová.
Příslušné německé státní zastupitelství na základě Novákova kroku stáhlo žádost k frankfurtskému soudu o posouzení přípustnosti vydání a soud formálně ukončil trvání jeho vydávací vazby.
"Aktuálně je všech 26 obviněných osob stíháno na území České republiky," potvrdil státní zástupce Tomáš Minx z pražského vrchního státního zastupitelství informaci o Novákově předání.
Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.
Související
V kauze ROP Severozápad je obžalováno 27 osob, před soudem stanou i politici
Kauza ROP Severozápad pokročila: Policie navrhuje obžalovat 26 lidí, mezi nimi Vaňhová či Novák
Alexandr Novák , kauza rop severozápad , Německo
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
před 1 hodinou
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
před 3 hodinami
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
před 4 hodinami
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
před 5 hodinami
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 5 hodinami
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 6 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 7 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 7 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 8 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 9 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 10 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 11 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 11 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 12 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 13 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 14 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 15 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě