Praha - Od sebeupálení studenta Jana Palacha uplynulo již 48 let. A zatímco většina českých politiků považuje Palacha za hrdinu, na jehož čin, kterým protestoval proti vývoji v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, by se nemělo zapomínat, našel se i člověk, který to vidí opačně.
„Jan Palach v zoufalé snaze probudit společnost k boji za demokracii obětoval vlastní život. Zaslouží si naši úctu a vzpomínku. Byl to hrdina,“ napsal na Twitteru europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.
„16. ledna 1969 se na protest proti letargii ve společnosti po sovětské okupaci zapálil Jan Palach. Obětoval sám sebe pro druhé. Rozumíme mu?“ ptá se Čechů ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
Psali jsme: Před 48 lety se upálil student Jan Palach. Zde všude proběhnou pietní akce Sobotka uctil památku Jana Palacha: Nezapomínejme. Jeho čin je silnou součástí českých dějin, řekl„+16.1.1969 Jan Palach. Na jeho oběť a ideály nezapomínejme ani dnes,“ vyzval místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Poněkud jinak se ale na postavu Palacha dívá někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath. „Polít se benzínem a škrtnout sirkou na takzvaný protest je v některých zemích téměř na denním pořádku,“ tvrdí na svém facebookovém profilu.
„Opravdovou odvahou není teatrálně odejít, jako to udělal Jan Palach, ale například zasvětit život medicíně a pomáhat lidem každý den jako lékař. To si zaslouží náš obdiv a úctu. Srovnatelnou životní obětí však může být i vysoká politika,“ dodal Rath, který sám jako lékař působí.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub