Jan Palach

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 
Hned ráno před začátkem pracovních povinností vzdala starostka Městské části Praha 2 Alexandra Udženija hold Janu Palachovi, od jehož smrti právě dnes uplynulo 53 let. Zapálila svíčku u Palachových rtů, které jsou ve vitríně u vchodu do její kanceláře na radnici. Návštěvy si mohou při pietě číst následující text. Rozhovor

Palachova pochodeň nikdy nezhasla. I díky němu žijeme přes třicet let v demokracii, říká starostka Udženija

Poprvé se zde nadechl, když přišel na svět, a přesně před 53 lety, i naposledy vydechl. Krátký životní osud Jana Palacha (20), který 19. ledna 1969 v 15:30 hodin zemřel v někdejším Borůvkově sanatoriu na následky upálení, jímž chtěl společnost vyburcovat z apatie po sovětské invazi v roce 1968, je úzce spjatý s Městskou částí Prahy 2. Její starostka Alexandra Udženija (ODS) považuje studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy za hrdinu, jehož odkaz přesahuje hranice země a v roce 1989 pomohl jeho čin vybojovat svobodu. „Palachova pochodeň nikdy nezhasla, její plamínek byl v srdci a mysli téměř každého z nás. A i když neprobudila náš národ z letargie v roce 1969, podařilo se to o dvacet let později. I díky němu žijeme už více než třicet let v demokracii,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Alexandra Udženija.
Rozhovor

Palachův čin se stal trvalým závazkem nekolaborovat. Zůstal pevný do posledního vydechnutí, říká kněz Halík

Zůstal morálně čistý, a to hlavně díky odkazu Jana Palacha, od jehož upálení, kterým chtěl probudit národ z letargie po sovětské okupaci, uplynulo právě dnes 53 let. Studentova oběť byla pro katolického kněze Tomáše Halíka symbolem, aby se nezapletl s komunistickým režimem. „Palachův čin se stal trvalým závazkem nekolaborovat alespoň pro několik procent lidí, a to už mělo význam. Malá skupina tu jiskru pronesla sychravým časem normalizace a ona zas vzplála po dvaceti letech při Palachově týdnu v lednu 1989 a pak v listopadových událostech, které doprovázely kolaps komunismu. Obdivuji na něm, že zůstal pevný do posledního vydechnutí,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Tomáš Halík.
Jan Palach Rozhovor

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval k obsazení rozhlasu, říká Blažek

ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek popisuje, jak Jan Palach, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo 52 let, niterně prožíval srpnovou okupaci Československa. Zapálil se, aby svým protestem probudil společnost z letargie. „Před svou smrtí Jan Palach napsal studentskému vůdci Lubomíru Holečkovi dopis, v němž ho vyzýval, aby vysokoškoláci obsadili rozhlas a vyhlásili generální stávku. Jedná se o příběh, který ukazuje, že za jistých okolností existují důležitější věci než je samotný lidský život,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Blažek.
Jakub Jareš Rozhovor

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval s okupací, říká historik

ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Jakub Jareš si tak připomene studenta tamní univerzity Jana Palacha, který se přesně před 52 lety upálil na protest proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. „Imponuje mně jeho touha nemlčet, zatímco všichni kolem byli zticha. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval s okupací. Palachova smrt byla zlá, ale určitě ne zbytečná,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jakub Jareš.
Starostka Jana Černochová zapálila v předsálí své kanceláře na radnici svíčku u stříbrné medaile ve tvaru Palachových rtů, aby uctila studentův čin.

Palachův příběh je stále silný a bolavý. Jeho čin ale pomohl k pádu totalitního režimu, říká Černochová

Jeho jméno je velmi spjaté s Městskou částí Praha 2. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach, který se přesně před 52 lety upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, se zde narodil i zemřel. „Palachův osud je s naší částí symbolicky propojen. V porodnici v Londýnské ulici se 11. srpna 1948 poprvé nadechl a jen několik bloků odtud v Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici 19. ledna 1969 naposledy vydechl,“ říká starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).
Češi uctívají památku Jana Palacha (16. 1. 2021)

Češi dnes uctívají památku Palacha. Dorazil i Vystrčil a další senátoři

Obhajoba svobody a snaha vyvést národ z nesvobody byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila bezprecedentní čin studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Počátkem roku 1969 tak učinil v pokusu o vyburcování lidí z letargie, do níž společnost upadala po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V den 52. výročí jeho činu Vystrčil s dalšími třemi senátory položil květiny a svíčky v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem.
Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,

Pocta pro Jana Palacha: U Národního muzea byla odhalena plastika Plamen

Před novou budovou Národního muzea byla dnes odhalena bronzová plastika Plamen na Palachově pylonu. Třicetimetrový ocelový sloup jako podstavec pod sochu stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění v Praze, kde dnes část muzea sídlí, již čtyři desítky let. O objektu donedávna přitom jen málokdo věděl.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Premiéři V4 a Kurz jednají v Praze. Čekali na ně rozzlobení aktivisté

V Národním muzeu v Praze se dnes ráno sešli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Po zhruba hodinovém jednání se k nim připojil rakouský kancléř Sebastian Kurz na prvním visegrádském summitu s vrcholným představitelem Rakouska od června 2018. Společně před muzeem uctili památku Jana Palacha, následné jednání by se mělo týkat mimo jiné energetiky, na kterou mají země V4 a Rakousko odlišný pohled.
Andrej Babiš

Babiš v Lucemburku uctil Palacha, chválil vztahy obou zemí

Památku studenta Jana Palacha dnes v Lucemburku uctil položením květin u jeho pamětní desky český premiér Andrej Babiš. Za krásné gesto ze strany Lucemburska předseda české vlády pokládá, že Palachovo jméno nese také část jednoho z náměstí přímo v historickém centru lucemburské metropole. Babiš na závěr návštěvy Lucemburska navštívil také kryptu s hrobkou českého krále Jana Lucemburského (vládl 1410-46). Vztahy Česka s touto malou západní zemí jsou podle něj i díky částečně společné historii nadstandardní.
Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,

Italský novinář, který psal o Palachovi, dostal ochranku. Neofašisté mu hrozí smrtí

Italský novinář Paolo Berizzi, který jako první upozornil na lednový veronský koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, dostal stálou policejní ochranu. Informoval o tom ve středu jeho domovský list La Repubblica. Berizzi, autor loni vydané knihy Nazi Italia, soustavně monitoruje krajní pravici na severu Itálie. Lidé z tohoto prostředí jemu i jeho rodině už několikrát vyhrožovali smrtí.
Palachů hrob

Neofašisté poškozují Palachovo jméno. Čeští i italští studenti to odsuzují

Zneužití jména Jana Palacha italskými neofašisty odsoudila Studentská komora Rady vysokých škol společně se Studentskou unií italských studentů. Ve svém společném vyjádření zveřejněném na faceboou kritizují i přístup představitelů města Verony, kteří se podle nich schovávají za svobodu slova. Za studentskou komoru to dnes ČTK sdělil Lukáš Hulínský. Ve Veroně se měl konat koncert neonacistických skupin na uctění památky Jana Palacha u příležitosti 50 let od jeho smrti.
Miloš Zeman

Zeman o Palachovi: Smrtí nikdo ničeho nedosáhne, kdo chce bojovat, musí žít

Kdo chce bojovat za svou pravdu, musí pro ni žít, smrtí ničeho nedosáhne. V souvislosti s 50. výročím upálení Jana Palacha to dnes v rozhovoru na serveru Blesk.cz řekl prezident Miloš Zeman. Palachův čin ale podle něj přesto měl efekt, protože pomohl v roce 1989 ke svržení komunistického režimu. V současnosti ale podle Zemana lidé mají nespokojenost s režimem vyjádřit hlasováním ve volbách. Zeman také řekl, že neudělí státní vyznamenání Evženu Plockovi, který se po vzoru Palacha upálil v dubnu 1969.
Lidé uctili památku Jana Palacha

Češi si dnes opět připomněli výročí smrti Jana Palacha

Několik desítek lidí se dnes večer sešlo před Národním muzeem na pietní akci, aby si připomněli padesáté výročí úmrtí Jana Palacha. Setkání v místech, kde se student před půl stoletím upálil na protest po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, pořádala iniciativa Bez komunistů. V Týnském chrámu v Praze se ve stejnou dobu sloužilo rekviem. Kněz Petr Piťha při mši uvedl, že dnes by měl Palach národ probudit z lhostejnosti. Jeho čin připomnělo i mimořádné zvonění zvonů z katedrály svatého Víta a dalších pražských míst.

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy