Shořel za naše statusy na Facebooku. Letošní pieta za Jana Palacha získala nevídaný rozměr

Každoroční pieta za studenta Jana Palacha je letos v mnoha ohledech speciální. Jeho čin si chtěla připomenout i jedna česká firma. Kvůli neobvyklé formě samotného sdělení to však od tuzemských občanů pěkně schytala.

Od hrdinského činu Jana Palacha uplynulo právě v těchto dnech 50 let. Mimochodem společnost Primeros, která vyrábí především kondomy, letos také oslaví jedno výročí. V roce 1909 jí založil pražský židovský obchodník Gustav Schwarzwald. Pietě, kterou jeho následovníci zvolili při výročí Palachovy smrti, by se Schwarzwald nejspíš divil.

„Honza byl cool kid, veselej kluk a rváč,“ napsala ve středu společnost na svůj facebookový profil. Když odhlédneme od jisté infantilnosti celého sdělení, prakticky ještě o nic nešlo. Ještě daleko horší totiž byla následující věta, v níž chtěli autoři statusu zdůraznit, že Palach svým činem mimo jiné protestoval proti cenzuře.

„Shořel i za Tebe a Tvoje free statusy na fejsíčku,“ vzkázali zástupci Primerosu lidem, kteří firmu na Facebooku sledují. Reakce některých však dali jasně najevo, že podobný způsob propagace považují za absolutně nevhodný. I experti z oblasti PR poukazují na to, že jedna ze základních pouček oboru hovoří o tom, že není dobré se přiživovat na něčem, co vám nepatří.

Tam už chybí snad jen dovětek "I Jan Palach používal šprcky Primeros. Buď jako Honza!".WTF. pic.twitter.com/pnmwv8KggM

— Aneta Černá (@AnetCer) 17. ledna 2019

Příspěvkem lákali lidé z Primerosu na projekci filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka, která se uskutečnila včera v pražském Kině Pilotů. Lidé sice v diskuzi ocenili, že se firma snaží přilákat mladé lidi k tématu Palacha, pro zvolenou formu komunikace ale většina z nich pochopení nenašla.

Zástupci Primerosu následně přispěchali s oficiálním stanoviskem, v němž se snažili svůj původní záměr vysvětlit. Majitel a ředitel společnosti Roman Kocián uvedl, že se jej životní příběh a hrdinský čin Jana Palacha osobně dotýká. Vadí mu prý i současná dlouhodobá společenská apatie a všeobecná relativizace hodnot.

„Překvapila nás dramaturgie nezávislých kin, která místo připomenutí této klíčové události promítají příběh ruské ponorky (film Kursk o ruské jaderné ponorce měl premiéru včera – pozn.red.),“ napsal Kocián s tím, že Primeros se s tím rozhodl něco udělat a uspořádat vlastní projekci loňského autobiografického filmu o Janu Palachovi.

„Tím jsme s čistým svědomím a bez dalších postranních úmyslů přispěli našim dílem k Palachovu odkazu: ,Vždycky je možné něco udělat,“ vzkázal majitel firmy. Pochopení diskutujících se však nedočkal ani tentokrát. Podle většiny lidí by stačila prostá omluva.

Student Filozofické fakulty UK Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí. Učinil tak na protest proti potlačování svobod a kvůli pasivnímu přístupu občanů, které chtěl svou obětí vyburcovat. Svým zraněním podlehl o tři dny později. Jeho pohřeb se stal velkou manifestací proti pokračující okupaci země.

Související

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 

Více souvisejících

Jan Palach Jan Palach (film) Srpen 1968 okupace 1968 1968

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy