Babiš v Lucemburku uctil Palacha, chválil vztahy obou zemí

Památku studenta Jana Palacha dnes v Lucemburku uctil položením květin u jeho pamětní desky český premiér Andrej Babiš. Za krásné gesto ze strany Lucemburska předseda české vlády pokládá, že Palachovo jméno nese také část jednoho z náměstí přímo v historickém centru lucemburské metropole. Babiš na závěr návštěvy Lucemburska navštívil také kryptu s hrobkou českého krále Jana Lucemburského (vládl 1410-46). Vztahy Česka s touto malou západní zemí jsou podle něj i díky částečně společné historii nadstandardní.

Český premiér položil květiny pod Palachovu plaketu společně se starostkou Lucemburku Lydií Polferovou a v doprovodu lucemburského premiéra Xaviera Bettela. "Je milé, že toto náměstí je pojmenováno na památku Jana Palacha," řekl následně českým novinářům Babiš a dodal, že Palach svým činem projevil jasný protest proti ruské invazi.

Dvacetiletý student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Palach byl rozsáhlými popáleninami převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Palachovým jménem jsou pojmenována také náměstí v Praze, Římě či v bulharské Varně a ulice v desítkách měst v Česku i po celé Evropě. Lucemburské náměstí Jana Palacha, které vzniklo u desky z roku 1969 při příležitosti návštěvy československého prezidenta Václava Havla v roce 1991, je fakticky částí většího náměstí v centru.

Samotná pamětní deska byla na místo instalována v srpnu 1969 z iniciativy Fernanda Zürna, bývalého náměstka lucemburského primátora. Zürn působil za 2. světové války jako úředník v tehdejším protektorátu Čechy a Morava, ale pomáhal českému odboji.

"Lucemburk to zrealizoval hned na první výročí ruské invaze 20. srpna 1969. Jsme poctěni tím, že Lucemburk, který měl historické vztahy s Prahou, toto významné náměstí, kde se konají vánoční trhy, pojmenoval po Janu Palachovi. To je myslím velmi krásné gesto a také významné pro naše vztahy," řekl Babiš.

Babiš rovněž navštívil lucemburské sídlo Evropského účetního dvora (EÚD) a byl přijat lucemburským velkovévodou Henrim. "Bavili jsme se o našem historickém propojení prostřednictvím krále Jana Lucemburského. Vzpomínal také na prezidenta Václava Havla," řekl premiér po setkání s hlavou Lucemburska. "Dlouho jsme hovořili také o problémech Evropy a například migrace," prozradil Babiš.

Český premiér se setkal i s představiteli lucemburského parlamentu, prošel si historické centrum Lucemburku a nakonec zavítal do inovačního centra House of Startups.

Babiš si pochvaloval zejména přátelské osobní vztahy se svým protějškem Xavierem Bettelem. Ten s českým premiérem jednal nejen při čtvrtečním oficiálním setkání, ale také při neformální večeři. Babiš připomněl, že se Bettel loni zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa.

Dnes Bettel Babiše doprovázel při zastávce u Palachovy desky, při prohlídce katedrály Notre-Dame a návštěvě krypty s ostatky krále Jana Lucemburského a desítky minut ho provázel po ulicích a historických památkách Lucemburku. Zavedl Babiše a jeho manželku Moniku i do městského muzea a několika obchodů se suvenýry.

Návštěva Lucemburku se podle Babiše povedla. "Přijetí bylo na nejvyšší úrovni. Byl jsem i u velkovévody, kde jsem i přetáhl čas," pochlubil se premiér. "Snažím se pěstovat osobní vztahy s premiéry a prezidenty. To je důležité, když bojujeme v Evropě za naše zájmy," domnívá se. K těsným vztahům Lucemburskem pak podle něj přispívá i společná historie. "A ta nás spojuje," uzavřel Babiš.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Lucembursko Jan Palach

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy