Lucembursko

Xavier Bettel

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl postupovat jinak". Investigativní novináři zjistili, že v celé Bettelově práci o 56 stranách jsou jen dvě stránky, které neobsahují plagiáty. Premiér studoval právo a politologii na univerzitě ve francouzském Nancy, napsala agentura AFP.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Lucembursko zavede kvůli prevenci plošné testy na koronavirus

Lucembursko chce kvůli prevenci před nástupem možné druhy vlny nákazy koronavirem zavést plošné testování obyvatel, které by mělo šíření infekce zabránit. Hygienici proto rozdělí všech více než 600.000 obyvatel do menších skupin, jejichž náhodně vybrané členy budou v pravidelných intervalech testovat. Agentuře DPA to řekl šéf lucemburského zdravotního ústavu (LIH) Ulf Nehrbass.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech budou otestováni všichni obyvatelé i všichni lidé, kteří do druhé nejmenší země Evropské unie přijíždějí za prací přes hranice. Informovala o tom dnes agentura AP.
Heiko Maas

Šéf německé diplomacie Maas doufá, že ČR a Polsko zruší hraniční kontroly

Německý ministr zahraničí Heiko Maas doufá, že Česko a Polsko brzy zruší kontroly na hranicích, které zavedly kvůli šíření koronaviru. Řekl to dnes při setkání s šéfem lucemburské diplomacie, s nímž se sešel u příležitosti zrušení kontrol na hranicích mezi jejich zeměmi. Své východní hranice s Českem a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo.
Ilustrační foto

Covid-19 v Beneluxu: Pandemie na ústupu, počet nových úmrtí klesá

V Belgii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 80 lidí. Denní nárůst se tak po středě, kdy místní úřady ohlásily 110 mrtvých, opět vrátil pod stovku, kde se drží od soboty. Nizozemsko méně než sto obětí denně hlásí od 30. dubna, dnes přibylo 84 úmrtí.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Španělsko má přes 200 tisíc nakažených, Lucembursko nařídilo zakrývání úst a nosu

Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo 399 lidí s covid-19, což je nejméně za předchozí čtyři týdny. Počet potvrzených případů nákazy v zemi se dnes zvýšil o 4266, což je zhruba stejně jako v předchozích několika dnech. Celkový počet nakažených ve Španělsku od prvního potvrzeného případu z 31. ledna dnes překročil 200.000. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

První děti opustily řecké uprchlické tábory, míří do Lucemburska

Z přeplněných uprchlických táborů v Řecku byla do Evropské unie přemístěna první skupina dětí bez doprovodu. Celkem 12 jich opustilo uprchlická centra na ostrově Lesbos, Chios a Samos a dnes ráno odletělo do Lucemburska. S odvoláním na mluvčí aténského letiště o tom informovala agentura DPA.
Jean-Claude Juncker

Juncker byl propuštěn z nemocnice, brzy se má vrátit do práce

Dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker opustil po operaci nemocnici a příští týden se vrátí k práci. S odvoláním na mluvčí Evropské komise o tom dnes informovala agentura DPA. Junckera by měla od 1. prosince ve funkci nahradit Ursula von der Leyenová.
Jean-Claude Juncker

Juncker podstoupil riskantní operaci, hrozilo mu vykrvácení

Operace předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera kvůli aneurysmatu proběhla v úterý dobře, oznámila mluvčí odcházejícího 64letého šéfa unijní exekutivy Mina Andreevová. Už dnes, den po těžkém zákroku, může Juncker podle mluvčí opustit jednotku intenzivní péče.
Andrej Babiš

Babiš v Lucemburku uctil Palacha, chválil vztahy obou zemí

Památku studenta Jana Palacha dnes v Lucemburku uctil položením květin u jeho pamětní desky český premiér Andrej Babiš. Za krásné gesto ze strany Lucemburska předseda české vlády pokládá, že Palachovo jméno nese také část jednoho z náměstí přímo v historickém centru lucemburské metropole. Babiš na závěr návštěvy Lucemburska navštívil také kryptu s hrobkou českého krále Jana Lucemburského (vládl 1410-46). Vztahy Česka s touto malou západní zemí jsou podle něj i díky částečně společné historii nadstandardní.
Andrej Babiš

Babiš zdůraznil, jak důležité jsou evropské fondy pro Česko

Premiér Andrej Babiš dnes po jednání s lucemburským protějškem Xavierem Bettelem zdůraznil, jaký význam pro země ze středu a východu Evropské unie stále mají peníze z unijních fondů soudržnosti. Oba premiéři se před novináři shodli na potřebě solidarity mezi členskými státy unie, která se podle nich má odrazit v rozpočtovém rámci.
Sídlo Evropského parlamentu

Situace na českém trhu je kritická. EU poslal rázné varování

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) zveřejnil řadu varování týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu. Týká se to 11 zemí, včetně České republiky, které doporučil závazné přijetí loňského omezení hypoték od České národní banky. Rizika vidí v úrovni zadlužení domácností nebo rostoucích cenách nemovitostí.
Boris Johnson

Johnson v Lucembursku trpí. Vypískali ho, zrušil tiskovou konferenci

Britský premiér Boris Johnson se dnes kvůli bučícím a pískajícím demonstrantům nezúčastnil plánované tiskové konference po schůzce s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem v Lucemburku. Podle britského tisku na ministerského předsedu čekalo několik stovek demonstrantů, především krajanů, z nichž někteří předem ohlašovali záměr Johnsonovo venkovní vystoupení přerušit za pomoci megafonů.
Brexit

Brexit: Přinese dnešní schůzka Johnsona a Junckera konečně průlom?

Britský premiér Boris Johnson se dnes v Lucembursku sejde s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, debatovat mají o brexitu a jeho případném odložení. Hovoří se o tom, že by Evropská komise mohla Spojenému království nabídnout možnost dalšího odložení, tedy že by království k 31. říjnu z unie vystoupit nemuselo. Tato možnost se však britskému premiérovi příliš nezamlouvá.
EUR - evropská měna

Rozkol v eurozóně. Noční jednání o rozpočtu skončilo debaklem

Ministři financí zemí Evropské unie v noci na dnešek v Lucemburku nedokázali najít společnou představu toho, jak a z jakých zdrojů by měl být v budoucnosti naplňován rozpočtový nástroj eurozóny. Před červnovým summitem EU příští týden ale domluvili základní obrysy budoucího nástroje, a téma tak opět na stůl dostanou premiéři a prezidenti členských států za týden v Bruselu. Novinářům to na ranní tiskové konferenci řekl Mario Centeno, šéf euroskupiny, tedy schůzek ministrů financí zemí, kde se platí eurem.
Daně, ilustrační fotografie

Žebříček dańových rájů. Jak se umístila Česká republika?

Nejvýznamnějším firemním daňovým rájem světa jsou Britské Panenské ostrovy. Vyplývá to ze žebříčku, který dnes zveřejnila organizace Tax Justice Network. Žebříček hodnotí, jak výrazně daná země napomáhá nadnárodním podnikům vyhýbat se placení daní. Česká republika je v tomto přehledu na 31. místě.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy