Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo 399 lidí s covid-19, což je nejméně za předchozí čtyři týdny. Počet potvrzených případů nákazy v zemi se dnes zvýšil o 4266, což je zhruba stejně jako v předchozích několika dnech. Celkový počet nakažených ve Španělsku od prvního potvrzeného případu z 31. ledna dnes překročil 200.000. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.
Ve Španělsku se dosud potvrdilo 200.210 případů nákazy koronavirem, z toho 20.852 lidí zemřelo a 80.587 se uzdravilo, informuje El País. Koronavirem se k dnešnímu dni v zemi nakazilo i 31.053 zdravotníků, z nichž velká část už se vrátila do práce.
Šéf španělského úřadu pro nouzové situace Fernando Simón, který se v předchozích týdnech také z nákazy koronavirem uzdravil, dnes při oznámení nových údajů označil tato čísla za "povzbuzující". Nicméně zároveň mírnil optimismus ohledně uvolňování omezení volného pohybu. Od pondělí 27. dubna vláda slíbila umožnit dětem zdravotní vycházky, ale za určitých podmínek. "Děti budou moci od pondělka ven, ale nebude to volný pohyb, aby si mohly hrát," řekl dnes Simón.
Španělé smí kvůli nemoci covid-19 vycházet z domu od poloviny března jen v nejnutnějších případech, tedy do práce, na nákup či do lékáren. Běhat v parku či jít na vycházku s dětmi nesmí. Po sílící kritice ze strany rodičů a výzvách pediatrů i ombudsmana vláda o víkendu oznámila, že od 27. dubna budou moci rodiče s dětmi ven na krátkou procházku. Zatím není jasné, na jak dlouho to denně bude, ani za jakých podmínek. Místní média dnes píší, že by mohlo jít o děti do 12 let, možná až do 14 či 16 let.
Nouzový stav s omezením pohybu vyhlásila vláda od poloviny března původně na 15 dní, poté ho parlament dvakrát prodloužil, zatím do 26. dubna. Tento týden se ale vláda chystá požádat parlament o další prodloužení o dva týdny.
Španělsko je v počtu nakažených koronavirem v absolutních číslech druhou nejhůře zasaženou zemí po Spojených státech, v počtu mrtvých je třetí po USA a Itálii.
Španělská ekonomika by letos mohla vykázat pokles o 6,8 až 12 procent, odhaduje tamní centrální banka. Rozhodující podle ní bude, zda opatření na omezení šíření koronaviru zavedená v polovině března budou platit osm, nebo až 12 týdnů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Narušení španělské ekonomiky, která loni vzrostla o dvě procenta, označila centrální banka za velmi závažné. Uvedla ale, že kolem hospodářských dopadů koronavirových omezení panuje stále velká nejistota. Přesto předpokládá, že ve druhé polovině roku přijde zlepšení, které povede k citelnému oživení v roce 2021. Na příští rok banka odhaduje růst ekonomiky o 5,5 až 8,5 procenta.
Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc odhadl, že španělská ekonomika letos klesne o osm procent. Na příští rok počítá s růstem, který by podle jeho odhadu mohl dosáhnout 4,3 procenta.
V Lucembursku dnes vstoupilo v platnost nařízení, podle kterého si lidé musí kvůli šíření koronaviru zakrývat na veřejnosti ústa a nos. V praxi budou muset lidé roušky, šátky či šály přes obličej nosit hlavně v obchodech a ve veřejné dopravě, informovala agentura DPA. O podobném opatření uvažuje už i Francie.
Na zavedení povinnosti zakrývat si ústa a nos na veřejnosti se lucemburská vláda dohodla již minulou středu. Premiér Xavier Bettel oznámil, že občané i všichni, kdo v Lucembursku pracují, dostanou k dispozici z vládních zásob až pět roušek.
V Lucembursku, které má 600.000 obyvatel, se podle posledních údajů potvrdilo 3550 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dosud 73 osob. V lucemburských nemocnicích je 181 lidí nakažených koronavirem, z toho 31 na jednotkách intenzivní péče.
Povinnost nosit roušky, šály či šátky platí v Česku od 19. března. Podobné opatření zavedli také na Slovensku, v Polsku, v Turecku či v Izraeli. V určitých případech je zakrytí nosu a úst povinné i ve Slovinsku či v Rakousku. Německo minulý týden občanům "naléhavě" doporučilo nošení roušek, některé spolkové země se ale rozhodly jít cestou nařízení. Dnes povinné nošení roušek v hromadné dopravě zavedlo Sasko, příští týden se přidá Bavorsko.
K zemím s povinností nosit roušky na veřejnosti by se brzy mohla připojit také Francie. Premiér Édouard Philippe v neděli uvedl, že je "pravděpodobné", že si budou muset Francouzi na veřejnosti zakrývat nos a ústa od 11. května. Právě od tohoto data by se měla ve Francii začít uvolňovat opatření přijatá v boji s šířením koronaviru.
Související
Zemřel miliardář Isak Andic. Módní magnát se zřítil z útesu
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko , Lucembursko , Roušky a respirátory , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 2 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 3 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 5 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 9 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic".
Zdroj: Jan Hrabě