Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl postupovat jinak". Investigativní novináři zjistili, že v celé Bettelově práci o 56 stranách jsou jen dvě stránky, které neobsahují plagiáty. Premiér studoval právo a politologii na univerzitě ve francouzském Nancy, napsala agentura AFP.

Bettel svou práci odevzdal v roce 1999 a podle serveru reporter.lu "tři čtvrtiny" práce představují citace cizích textů, ovšem bez uvedení zdroje. Premiér se hájil, že práci psal před více než dvaceti lety a tehdy věřil, že všechno dělá tak, jak se má. Zároveň ale přiznal, že dnes by rozhodně postupoval jinak.

Premiér, který je v čele vlády od roku 2013, se obrátil na univerzitu s dotazem, zda jeho práce odpovídá tehdejším standardům. Pokud škola rozhodne o opaku, jejímu názoru se "přirozeně" podřídí, uvedl. Univerzita zatím odpověděla, že "nedostatek vědecké integrity bere velmi vážně" a upozornila, že tehdy ještě nebyly závěrečné práce automaticky kontrolovány kvůli opisování, jako je běžné dnes.

Xavier Bettel byl student s velkými ambicemi, který byl politicky aktivní již během studií, napsal server reporter.lu. Byl předsedou spolku Lucemburské demokratické a liberální mládeže. V roce 1999, ve věku 26 let, vstoupil do parlamentu i městské rady města Lucemburk.

Podobné kauzy zažily v posledních letech i další země, včetně Německa a Česka. Kvůli částečně opsaným dizertačním pracím se museli v minulosti vzdát v Německu vládních funkcí ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg a ministryně školství Annette Schavanová. Podezření se vznášelo i nad prací někdejší ministryně obrany a nynější předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Škola, kde dizertaci obhájila, ale nakonec rozhodla, že si může navzdory některým opsaným pasážím doktorský titul ponechat.

V Česku v posledních letech kvůli podezření z plagiátorství skončila ve funkci ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Související

Andrej Babiš při jednání V4 před summitem EU

Politici přijeli na summit EU s rouškami, premiéři V4 je odložili

Zatímco obvykle přijíždějí nejvyšší představitelé evropských zemí na unijní summity se zdvořilými úsměvy ve tvářích, tentokrát bylo odhadování jejich nálady před jednáním o historicky největším společném balík peněz složitější. Na výzvu předsedy Evropské rady Charlese Michela totiž dorazili v rouškách, které se ihned staly pro sociální sítě větším tématem, než fond obnovy a budoucí sedmiletý rozpočet EU.

Více souvisejících

Xavier Bettel Lucembursko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy