Politici přijeli na summit EU s rouškami, premiéři V4 je odložili

Zatímco obvykle přijíždějí nejvyšší představitelé evropských zemí na unijní summity se zdvořilými úsměvy ve tvářích, tentokrát bylo odhadování jejich nálady před jednáním o historicky největším společném balík peněz složitější. Na výzvu předsedy Evropské rady Charlese Michela totiž dorazili v rouškách, které se ihned staly pro sociální sítě větším tématem, než fond obnovy a budoucí sedmiletý rozpočet EU.

Michel svolal vrcholnou schůzku hlavně kvůli hospodářským následkům pandemie covidu-19, obavy z šíření nákazy jej však přiměly výrazně omezit její formát. Politici mají v instrukcích dodržování vzdálenosti 1,5 metru, žádné potřásání rukama a také právě nošení roušek.

Zatímco například italský premiér Giuseppe Conte či jeho řecký kolega Kyriakos Mitsotakis přijeli v maskách s vlajkami svých států, portugalský premiér António Costa na ní měl vedle vlaječky i své jméno. Bruselský web Politico roušky obodoval podle elegance a nejvýše zařadil lucemburského premiéra Xaviera Bettela, který přijel ozdoben nápisem Moien! (Dobré ráno).

Ačkoli i český premiér Andrej Babiš a jeho kolegové ze skupiny V4 dorazili na summit v rouškách, zmíněný web zaujal spíše moment, kdy je neměli. 

???????? Just before the #EUCO summit is to begin, PM @MorawieckiM has joined a coordination meeting of the Visagrad Group leaders. #V4 #MFF #recoveryfund pic.twitter.com/vxAGDrlyNX

— Chancellery of the Prime Minister of Poland (@PremierRP_en) July 17, 2020

Redaktorka listu Lili Bayerová napsala, že jejich blízký kontakt bez roušek a potřásání rukou je "v rozporu s bezpečnostními doporučeními Rady EU", která mají omezit riziko nákazy mezi politiky.

Na primeira cimeira desde o início da pandemia, António Costa vai oferecer aos líderes europeus um conjunto de máscaras personalizadas made in Portugal. Nos próximos dias talvez se veja Angela Merkel protegida pelo Galo de Barcelos. pic.twitter.com/WFLsxesy2t

— Pedro Moreira (@PedroMoreiraTVI) July 16, 2020

Pro případ, že by se někomu roušky nedostávaly, přivezl Costa jako dar všem svým kolegům sadu personalizovaných pokrývek obličeje zabalených v krabicích z portugalského korku.

Související

Více souvisejících

Summit EU Roušky a respirátory EU visegradská čtyřka Andrej Babiš Giuseppe Conte Xavier Bettel Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy