Češi si dnes opět připomněli výročí smrti Jana Palacha

Několik desítek lidí se dnes večer sešlo před Národním muzeem na pietní akci, aby si připomněli padesáté výročí úmrtí Jana Palacha. Setkání v místech, kde se student před půl stoletím upálil na protest po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, pořádala iniciativa Bez komunistů. V Týnském chrámu v Praze se ve stejnou dobu sloužilo rekviem. Kněz Petr Piťha při mši uvedl, že dnes by měl Palach národ probudit z lhostejnosti. Jeho čin připomnělo i mimořádné zvonění zvonů z katedrály svatého Víta a dalších pražských míst.

Podle hlavního zvoníka svatovítského chrámu Tomáše Stařeckého se smuteční tón zvonů ozývá zřídka. Zněl třeba při úmrtí prezidenta Václava Havla či papeže Jana Pavla II., při pohřbu Věry Čáslavské či padlých vojáků ze zahraničních misí. "Palachův čin měl stále ještě plně nedoceněný význam pro dějiny našeho národa. Zvonění je zároveň i součást vyjádření postoje katolické církve k postavě Jana Palacha, jakož i ke složité současné situaci," uvedl Stařecký.

V katedrále se na pět minut rozezněly tři zvony. Více než tříapůltunový Jan Křtitel a čtyřapůltunový Václav byly odlity v polovině 16. století, třetí Dominik pochází z roku 2012 a váží bezmála tunu.

Zvony zvonily také na Týnském chrámu, kde bylo na Palachovu památku slouženo rekviem. Tato mše za zemřelé se slouží o pohřbech nebo na svátek Všech svatých. Piťha, který působil před padesáti lety ve vědecké radě Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou Palach navštěvoval, připomněl jeho památku čtením z knihy Exodus, kde se píše o zjevení Boha Mojžíšovi v hořícím keři, který ale oheň nespaloval. Hořící keř byl pojmenován i třídílný film, který byl o Palachovi natočený v roce 2013.

Piťha vzpomněl také na slova kardinála Josefa Berana, který před 50 lety odmítl, že by činy Jana Palacha a dalších, kteří zemřeli podobnou smrtí, byly sebevraždy. "Skláním se před jejich hrdinstvím, i když nemohu schválit jejich zoufalý čin. Zabít se není nikdy lidské. To ať nikdo neopakuje. Zato ale mají všichni před očima velký ideál, pro který oni obětovali svůj mladý život," řekl Beran jen několik měsíců před svou smrtí.

Sám Piťha působil před padesáti lety ve vědecké radě Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou Palach navštěvoval. Stál také u Palachovy rakve jako čestná stráž. "Co se to děje s národem, za který zemřel? Odhalujeme pamětní desky, klademe věnce k jeho pomníkům. Vyslovujeme přísahy a oslavná slova," řekl. Prázdnotu slov řečníků, kteří o Palachovi mluví, přirovnal k pohozeným pet lahvím, které mění krajinu v jediné obrovské smetiště.

"Dnes aby nás Jan Palach budil z lhostejnosti nadbytku a z lhostejnosti vypěstované stínem skutečnosti na obrazovce. Skutečnosti, jíž už ani nevěříme a roztříštíme si o ni nakonec lebky, až na ni narazíme. Jan Palach nezemřel proto, aby se mohli blýsknout před kamerami řečníci sledovaní lhostejným zástupem obdivně vzhlížejícím k našim elitám. Zemřel kvůli nejzákladnějším hodnotám našeho lidství," uvedl při mši Piťha.

U památníku před Národním muzeem, který pokrývaly květiny a svíčky, se sešlo několik desítek lidí. Organizátoři akce přivezli do Prahy od Palachova rodného domu ve Všetatech hořící svíci, od níž si mohli lidé zapálit svoje svíčky. "Palachův odkaz se (hned po činu) nenaplnil. Vzepětí bylo jen velmi krátké a lidé upadli do apatie, letargie, nastala normalizace. Trvalo přesně dvacet let, kdy se odkaz začal naplňovat," řekl Petr Marek z iniciativy Bez komunistů. Připomněl tak protestní Palachův týden v lednu 1989. Označil ho za "začátek konce" komunistického režimu.

Na setkání zazněla slova z Palachova dopisu, který zanechal, i listu jeho matky básníkovi Jaroslavu Seifertovi. "Jen jedno mě posiluje v mém zármutku, a to, že můj syn zemřel za správnou věc," citovala z dopisu zakladatelka sítě mateřských center Rút Kolínská.

Vedle Palacha připomněl Marek také Jana Zajíce, který se upálil o pár týdnů později jako pochodeň číslo dvě. "Jan Zajíc následoval Jana Palacha za 40 dní 25. února. Ano, datum bylo vybráno záměrně," řekl Marek. Na 25. února připadá výročí nástupu komunistického režimu v roce 1948 v Československu.

Související

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 

Více souvisejících

Jan Palach češi Praha

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy