Praha - Chystaný evropský pilíř sociálních práv by měl zajistit spravedlivé podmínky na unijním trhu práce. Měl by také přispět ke srovnání velkých rozdílů ve výdělcích, tvrdí ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
odle ní není možné, aby pracovníci v Česku dál vydělávali mnohem méně než jejich západní kolegové u stejného zaměstnavatele.
"Není možné, aby například supermarket v České republice, na Slovensku a v Rakousku, který má stejné zboží, platil jinak za stejnou práci, aby byly rozdíly ve mzdách tak obrovské. Je nehorázné mít za stejnou práci nižší plat," uvedla Marksová.
Už loni psala kvůli nízkým výdělkům nizozemské firmě Ahold, která v Česku provozuje obchody Albert. S nizozemským velvyslancem pak o problému jednal také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O mzdových rozdílech u stejné firmy v Česku a ve Francii se zmínil i francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi při jeho loňské návštěvě ČR.
Podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáty Burianové jsou výdělky v obchodech nízké a měly by se zvednout. Liší se mzdy i podmínky v jednotlivých řetězcích, ale také podle regionů. Odbory si loni stěžovaly na to, že provozní pracovníci v Albertech vydělávají v průměru kolem 12.500 korun hrubého.
Burianová uvedla, že se po vyjednáváních podařilo dohodnout zvýšení. Průměrná částka činí nyní asi 14.000 Kč, uvedla odborářka. Podle vedení společnosti je výdělek vyšší, a to i o 2000 korun.
Související
Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD
Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
před 51 minutami
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
před 1 hodinou
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
před 2 hodinami
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 3 hodinami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 4 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 5 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 5 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 6 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 7 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 8 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 9 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 9 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 10 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 12 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
Vymezení kontroly nad Hormuzským průlivem zůstává v probíhajícím konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem stěžejním sporným bodem. Přestože americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Spojené státy mají nad touto klíčovou námořní cestou plnou kontrolu, podle vojenských a geopolitických odborníků oslovených webem CNN ani jedna ze stran průliv plně neovládá. Situaci na bojišti popisují jako patovou s tím, že průchod strategie ztěžuje neustálé bezpečnostní riziko pro komerční plavidla.
Zdroj: Libor Novák