Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že se problémy s ochranou obchodního tajemství daly řešit lépe než přijatou verzí zákona o registru smluv. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) není spokojen s tím, v jaké podobě dnes prošla Sněmovnou novela o registru smluv.
Podle schválené podoby novely nebudou muset zveřejňovat smlouvy vedle národního podniku Budějovický Budvar ani všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Určité úlevy budou mít i Česká televize a Český rozhlas, u nichž se registr smluv nebude vztahovat na výrobu a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv.
"Poslanci hnutí ANO podporovali vrácení zákona do druhého čtení, aby se připravily přesnější a vyhovující pozměňovací návrhy, které by řešily problémy z praxe, které se objevily od účinnosti zákona. Když se to nepodařilo, hlasovali pro užitečné pozměňovací návrhy, ne pro vynětí státních podniků," napsal Babiš ČTK v textové zprávě. V závěrečném hlasování už poslanci ANO návrh jako celek odmítli.
"Určitě se reálně existující problémy s obchodním tajemstvím firem daly řešit lépe, než to dopadlo. Teď budeme intenzivně prosazovat odborné jmenováni do dozorčích a řídících orgánu státních podniku," uvedl Babiš s tím, že hnutí ANO předloží příslušný návrh ve Sněmovně ve čtvrtek.
Novela poslanců KDU-ČSL počítala původně s vynětím pivovaru Budvar, který podle Jurečky potřeboval výjimku kvůli ochraně obchodního tajemství před konkurencí. "V průběhu času se ukázalo jako rozumné podpořit některé další návrhy, já osobně jsem podporoval návrhy typu vyjmout vysoké školy, výzkumné ústavy," řekl. S rozšířením výjimky na státní podniky nesouhlasil.
Poslanci před dneškem hovořili i o tom, že by návrh mohli vrátit ze závěrečného do druhého čtení, podle Jurečky by ale ani tento krok ničemu nepomohl. "Pozměňovací návrhy by tam zůstaly stejné, stejní poslanci by tam pro ně měli ambici hlasovat," řekl.
Související
ČEZ a další firmy přijdou o výjimku z povinného zveřejňování smluv, Zeman zákon podepsal
Zveřejňování smluv na webu? Nemocnice výjimku nedostanou, rozhodli poslanci
registr smluv na internetu , Andrej Babiš , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
před 2 hodinami
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 3 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 4 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 5 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 5 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 6 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 7 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 8 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 9 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 9 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 10 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 11 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 12 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 13 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 14 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
Tchajwanská armáda ve středu během vojenského cvičení odpálila rakety směrem k Číně z mobilních odpalovacích zařízení, čímž demonstrovala svůj způsob obrany proti případné čínské invazi.
Zdroj: Libor Novák