MAGAZÍN - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se zatím nevyjádřil k tomu, zda bude kandidovat na prezidenta. Už dříve ale uvedl, že za nutnou podmínku pro takové rozhodnutí by považoval své zvolení místopředsedou ANO. To se stalo a ministr má tak na Hrad dveře otevřené. Konkurence je ale tvrdá.
Dnes získal ze všech kandidátů největší počet hlasů, výsledek volby ale vnímá jen jako "nějaký vzkaz". Podle předsedy ANO Andreje Babiše o tom, jak se hnutí postaví k prezidentské volbě, rozhodnou členové ANO v referendu.
Stropnický prohlásil, že víkendový sněm se prezidentskou volbou nezabýval. Své zvolení místopředsedou považuje za určitou sebereflexi, která mu umožní nově uvažovat o možné kandidatuře na hlavu státu.
Babiš zopakoval svůj návrh na to, aby ANO uspořádalo referendum, v němž by každý člen mohl předložit kandidáta na prezidenta. Mezi kandidáty, kteří by návrh přijali, by hnutí mohlo uspořádat primární volby.
Zdůraznil ale, že jde jen o jeho návrh, ke kterému se ještě musí vyjádřit ostatní členové hnutí. Poznamenal ale také, že současný prezident Miloš Zeman je ve výhodné pozici, pokud se rozhodne znovu kandidovat.
A to se zřejmě stane. Nejbližší spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana totiž prezidentovi doporučili, aby znovu kandidoval. Zeman už dříve v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) řekl, že další kandidaturu mu poradilo všech sedm spolupracovníků a ovlivní to jeho rozhodování.
Zeman své rozhodnutí o kandidatuře na druhé funkční období oznámí 9. března večer na setkání se svými příznivci ke čtvrtému výročí inaugurace. V případě, že by prezidentskou funkci obhajoval, chce se obracet na občany a podporu od politických stran nebo hnutí by bral jako gesto.
Pokud by Zeman znovu kandidoval, bude shromažďovat potřebných 50.000 podpisů od občanů. To stejné ale čeká další kandidáty. O místě na Hradě uvažuje například i dlouholetý senátor ODS Jaroslav Kubera, který ale zatím nechce spekulovat o tom, zda bude sám za sebe kandidovat příští rok na prezidenta. Dosud se mu nepodařilo přesvědčit manželku, aby s ním žila na Hradě.
Mezi další kandidáty patří textař, producent a bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Michal Horáček, lékař a občanský aktivista Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek nebo performer Milan Kohout. O křeslo hlavy státu projevili zájem i další, zatím ale o své možné kandidatuře moc nehovoří.
Volby prezidenta by se měly konat nejpozději 19. a 20. ledna příštího roku. Kandidáty by proto bylo třeba nominovat do poloviny letošního listopadu. Většina Čechů považuje i nadále za nejvhodnější způsob výběru prezidenta přímou volbu a tento názor ve společnosti sílí. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.
Související
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
před 2 hodinami
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
před 3 hodinami
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
před 4 hodinami
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
před 5 hodinami
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
před 6 hodinami
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 7 hodinami
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 8 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 9 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 11 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 12 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 13 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 14 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
Pražská policie se pochlubila objasněním takzvaného pomníčku. Kriminalisté z hlavního města totiž dopadli podezřelého z vraždy, která se stala před patnácti lety. Zásadní roli sehrály stopy DNA. Pro muže si došla zásahová jednotka.
Zdroj: Jan Hrabě