Praha – Na kandidátce ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny bude chybět někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák. Poslanec se nyní uchází o místo člena Rady Českého rozhlasu.
Pokud by Jandák uspěl a stal se členem rady, mandát v dolní komoře by mu zanikl kvůli neslučitelnosti funkcí už dřív. Pokud zvolen nebude, jeho rozhodnutí na podzim nekandidovat to nezmění.
„Tak jako jsem se rozhodl, že budu kandidovat, tak jsem se rozhodl že nebudu kandidovat," řekl dnes ČTK Jandák. „Mám takový pocit, že se člověk nemůže ve Sněmovně narodit i žít a zemřít. Mám pocit, že člověk se musí znovu okysličit a znovu nabrat nějakou sílu mezi normálními lidmi," podotkl devětašedesátiletý Jandák, který v dolní komoře působí třetí volební období, celkem tedy přes deset let.
V případě, že by poslanci Jandáka do rady zvolili, jeho poslanecký mandát by mu zanikl s nástupem do nové funkce, vzdát by se ho ale mohly i dřív. Za Jandáka by potom měl nastoupit do dolní komory jako první náhradník z příslušné kandidátní listiny senátor Karel Kratochvíle. Do horní komory byl zvolen v roce 2014. V případě, že by se Kratochvíle náhradnické pozice vzdal, poslanecký mandát by vznikl starostovi jihočeské Volyně Václavu Valhodovi.
O dalším angažmá v politice, třeba o kandidatuře do horní komory, místopředseda sněmovního školského a kulturního výboru Jandák neuvažuje. „Američané mají krásné přísloví: Nač se bát zítřků, třeba nepřijdou," poznamenal.
V Radě Českého rozhlasu se v červnu uvolní tři místa, zájem o něj má 22 lidí. Mandát v devítičlenné radě obhajují historik Michal Stehlík, kazatel Ervín Kukuczka a mediální analytik Ivan Tesař, chtěl by se do ní vrátit například někdejší místopředseda Bohuš Zoubek. Nově by rozhlasu chtěli radit spolu s Jandákem mimo jiné Zbigniew Czendlik, hudebník Mikoláš Chadima nebo textař Michal Prostějovský.
Související
Do Senátu chtějí Štěch i Jandák, ODS a lidovci jsou bez kandidátů
Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku resortu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 1 hodinou
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 2 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 3 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 3 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 4 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 5 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
K tragédii došlo v pondělí dopoledne v pražských Stodůlkách. Při zkoušce prasklo potrubí v podzemí, kde se nacházelo několik osob. Jeden člověk nepřežil, další dva lidé skončili v péči zdravotníků. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě