Do Senátu chtějí Štěch i Jandák, ODS a lidovci jsou bez kandidátů

Občanští demokraté ani lidovci nenavrhnou na Pelhřimovsku vlastního kandidáta do Senátu. Proti Milanu Štěchovi za ČSSD se tam postaví Vítězslav Jandák jako kandidát za hnutí ANO. Jandákovu kandidaturu, o které informoval server Novinky.cz, dnes ČTK potvrdila krajská předsedkyně a poslankyně hnutí Monika Oborná. Senátor se bude na podzim na Vysočině měnit také na Žďársku. Lidovecký kandidát Josef Klement získal podporu dalších stran.

"Na Žďársku naše podpora směruje k panu Klementovi, který je místostarostou ve Žďáru nad Sázavou. Na Pelhřimovsku máme jedno jméno, které ale ještě nebudeme zveřejňovat. Čekáme, až se rozhodne, zda do toho půjde, nebo ne. Do té doby by to nebylo vhodné," řekl krajský předseda hnutí STAN Lukáš Vlček. Na podpoře Klementa už se dohodla TOP 09, řekl její krajský předseda Jiří Blažek.

Jedná o ní také Česká pirátská strana nebo ODS. "V Pelhřimově nebudeme kandidáta stavět a ani nepočítám s tím, že bychom tam někoho významně podpořili, nebo se to nerýsuje," řekl Miloš Vystrčil, krajský předseda a místopředseda ODS a předseda Senátu. TOP 09 by chtěla jméno svého kandidáta zveřejnit do konce měsíce.

Senátní volby se budou konat společně s krajskými 2. a 3. října. Jejich druhé kolo je naplánované na 9. a 10. října. Kandidátní listiny je třeba odevzdat do 28. července.

Kromě Klementa bude na Žďársku kandidovat také starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). O možném kandidátovi jedná i ANO, řekla dnes Oborná. Konkrétní jméno nesdělila. Na Pelhřimovsku se o nominaci České pirátské strany uchází bývalý manažer cestovní kanceláře Stanislav Zíma. Před dvěma lety neúspěšně kandidoval do Senátu za obvod Třebíč jako nezávislý kandidát.

Volební obvod Pelhřimov částečně zasahuje do Jindřichohradecka v jižních Čechách. Dlouholetý předseda Senátu Štěch byl za tento obvod poprvé zvolený v roce 1996. Před šesti lety tam také zvítězil. S 61,7 procenta hlasů ve druhém kole porazil zpívajícího advokáta Iva Jahelku, kterého nominovala TOP 09.

Bývalý herec Jandák se začal po roce 1989 věnovat především politice. Postupně byl členem politických stran Republikánská unie, KDU-ČSL, ODS a ČSSD. Jako nestraník byl v letech 2005 a 2006 ministrem kultury.

V obvodu Žďár nad Sázavou se před šesti lety dostala do druhého kola senátních voleb tehdejší senátorka Dagmar Zvěřinová z ČSSD. Funkci neobhájila, s 53,22 procenta hlasů zvítězil lidovecký kandidát František Bradáč, který už znovu kandidovat nechce.

Související

Vláda Petra Fialy

Vláda odmítla Babišův návrh jednokolových voleb do Senátu

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) dnes postavila záporně. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela by podle vládního stanoviska nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by navíc podle kabinetu měla předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

Více souvisejících

Senátní volby Vítězslav Jandák Milan Štěch Hnutí ANO ČSSD ODS top 09 Česká pirátská strana Michal Šmarda Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Fico komunikuje s vládou, potvrdil Kaliňák. Léčba potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy