Praha – Koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých začíná dostávat trhliny. V únoru by podle volebního modelu agentury Focus dostala zhruba devět procent hlasů. S ohledem na desetiprocentní limit pro dvoučlenné koalice by se tak do Sněmovny nedostala. Proti spolupráci se navíc začínají ohrazovat i významní lidovci.
Bývalý šéf lidovců a ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda je ke koalici skeptický. „Nelíbí se mi. Pevný postoj je víc než počet mandátů,“ přiznal pro Český rozhlas Plus. Připomněl, že lidovci v minulých volbách dostali 340 tisíc hlasů.
„Kdyby se se STANem dali dohromady a získali pod 10 %, tak by možná nějakých 700 tisíc hlasů nebylo zastoupeno ve Sněmovně, a to by naopak ANO posílilo velmi výrazně,“ uvedl v narážce na to, že by koalice měla sloužit jako protiváha hnutí ANO Andreje Babiše a ČSSD.
Svoboda také přiznává, že nemá rád riskantní kroky. „A jsem přesvědčen, že křesťanská demokracie má být zastoupena ve Sněmovně a že je to úkol. Proto bych šel cestou jistoty… Pevný postoj je něco, co může táhnout voliče, a ten já zatím u tohoto uskupení nevidím. To by museli říct jasně: Babiše nechceme a nedohodneme se s ním, ale to tady zatím nezaznělo,“ upozornil.
„Samozřejmě si přeji úspěch lidové strany, ale mám pocit, že pro Andreje Babiše je lepší, když je proti němu sevřená síla jedné politické strany, jednoho politického postoje než to, co udělal STAN, kdy když šla TOP 09, tak ji opustil. A nevím, co udělá STAN v příštím volebním období, kdyby se začalo kymácet něco s lidovou stranou,“ dodal Svoboda
Jak píše server iDnes.cz, proti koalici se staví také jeden z nejsilnějších lidoveckých regionů - Zlínský kraj. Straníci si tam už ve třech ze čtyř okresů odhlasovali, aby KDU-ČSL ukončila jednání o spolupráci se STAN. Zlínští lidovci by s tímto problémem mohli vyrukovat na sjezdu, který se bude konat v květnu.
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek je přesvědčený, že by se o věci na sjezdu mělo diskutovat i hlasovat. „To není žádná malá věc, rozhodujeme přece o tom, jak půjdeme do voleb,“ upozorňuje. Lidoveckou spolupráci se STAN už sice potvrdila celostátní konference, ale hlasování tehdy nebylo až tak přesvědčivé - skončilo poměrem 39 ku 31.
Související
Výborný skončí v čele lidovců. Na šéfa strany bude kandidovat Grolich
Vedení lidovců se sešlo kvůli výsledkům voleb. Také naplánovalo sjezd na jaro
KDU - ČSL , Starostové a nezávislí (STAN) , Jiří Čunek , Cyril Svoboda
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
před 2 hodinami
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
před 3 hodinami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 5 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 6 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 7 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 7 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 7 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 8 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 9 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 10 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 11 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 11 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 12 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 13 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 14 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
Americký prezident Donald Trump v úterý ostře zaútočil na Španělsko a označil ho za „příšerného spojence“. Reagoval tak na rozhodnutí vlády premiéra Pedra Sáncheze, která zakázala využití vojenských základen Rota a Morón pro americké operace v rámci válečného konfliktu v Íránu. Trump během setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Oválné pracovně prohlásil, že Spojené státy s touto evropskou zemí přeruší veškerý obchod.
Zdroj: Libor Novák