Praha – Sledovaný případ údajného hackerského útoku na počítač prezidenta Miloše Zemana uzavřela policie. Dětskou pornografii však podle ní do počítače žádní hackeři nedostali. Na závadný odkaz si mohl prezident kliknout sám. Mluvčí Ovčáček zopakoval, že prezident si na daném počítači pouze čte zprávy.
Údajný hackerský útok, který se měl udát někdy v roce 2015 a při kterém se dostala do počítače, který užívá prezident Miloš Zeman dětská pornografie, se prý nekonal. Uvedla to pro server Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková. „Prošetřování již bylo ukončeno z důvodu, že v této souvislosti nebylo zjištěno podezření z protiprávního jednání,“ sdělila.
K celé kauze se pro EuroZprávy.cz vyjádřil už dříve týdnem mluvčí Jiří Ovčáček. "Protože počítač neobsahuje žádné dokumenty osobní i pracovní, pan prezident nevyužívá žádný mail, pracovní i osobní. Počítač je využíván pouze a jedině jako prohlížeč za účelem četby nejnovějšího zpravodajství. Nejde tedy o situaci jako v případě pana premiéra nebo ministerstva zahraničí. Dokumenty má pan prezident v písemné podobě. To je ta nejlepší zbraň proti hackerům," zlehčoval situaci mluvčí. Následně zmínil, že počítače jsou nabourávány všude ve světě a útoky vycházejí ze samé podstaty sítě.
Možnost, že by se prezident dostal k dětské pornografii sám, označil za velmi nepravděpodobnou. „Jsou to závěry spekulativnějšího charakteru a jde o dva roky starou záležitost. Tento počítač využívá pouze pan prezident, a to pouze na vyhledávání a čtení článků, které se jej týkají," zopakoval nyní Ovčáček pro server Aktuálně.cz.
"K tomu počítači nesedal nikdo jiný než pan prezident, protože je umístěn v soukromých prostorách pana prezidenta. Není to však soukromý počítač pana prezidenta, protože žádný takový nemá a mít nebude. Jestli byl využíván za předchozích prezidentů, to nevím," uzavřel.
Podle experta na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly, který pro Aktuálně.cz případ komentoval, existuje možnost, že na počítači mohl pornografii hledat někdo jiný před prezidentem.
Mluvčí Ovčáček se ke spekulacím vyjádřil i na svém twitteru. „Jde nezpochybnitelně o výsledek útoku hackerů. Pan prezident v žádném případě na PC neklikl na závadový obsah, jak tvrdí FAKE NEWS,“ uvedl.
O nainstalování dětské pornografie prezident Zeman poprvé informoval Frekvenci 1. Dle jeho slov hradní IT experti problém vyřešili s tím, že stopy údajného útoku vedou z americké Alabamy. Hrad se neobrátil na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Právě experti NBÚ však Kancelář prezidenta republiky brzy navštíví, aby prozkoumali úroveň zabezpečení počítačů a sítí.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , dětská pornografie , Jiří Ovčáček , Hackeři , počítače
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.
Zdroj: Jan Hrabě