Všechno je špatně, ČSSD je na tom zle. Sobotka ze mě udělal lovnou zvěř, zlobí se Mládek

Praha – Jan Mládek ve funkci ministra průmyslu a obchodu skončil 28. února. Prezident Miloš Zeman ho odvolal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Za hlavní důvod personální změny předseda vlády označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Podle Mládka to ale vše bylo poněkud jinak.

Místo mládka vedl rezort několik týdnů sám Sobotka, 4 dubna pak Zeman jmenoval do funkce ministra průmyslu Jiřího Havlíčka. Mládek se netají tím, že se mu jeho odvolání nelíbí.

Sobotka oficiálně Mládka odvolal kvůli kauze mobilních dat, bývalý ministr ale tvrdí, že důvodu svého odvolání nerozumí. „Oficiální zdůvodnění byly ceny mobilních dat. Jestli na něco nemá ministr kompetence, tak jsou to ceny a soutěž. To je v zásadě o tom, jestli tři operátoři mezi sebou dostatečně soutěží. Na to jsou jiné instituce. Proč pan premiér zdůvodnil mé vyhození tímto argumentem dodnes nechápu. Mohl si aspoň najít nějaký jiný,” vysvětluje sociální demokrat.

Podle Mládka za odvoláním stáli Sobotkovi PR poradci. Proč se ale právě on stal personou non grata, ale netuší. „Pan premiér mi poslal 9. ledna dopis, ve kterém mě vybízel k větší aktivitě. Když se k tomu přidal mobilní internet, chtěl, abych přijal zodpovědnost i za tuto věc. V zásadě mě označil jako lovnou zvěř, na kterou má být dělán hon,” tvrdí.

„Je mi líto, že se to nakonec všechno zvrhlo na jeden jediný problém, ceny mobilních dat, které navíc nejsou v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), ale Českého telekomunikačního úřad a antimonopolního úřadu. Byla tím znehodnocena práce nejen moje, ale i mých kolegů, protože MPO dosáhlo opravdu hodně,” přiznává mládek, který konkrétně zmínil například nízkou nezaměstnanost a energetiku.

Zastal se také svého stranického kolegy a poslance Jeronýma Tejce, který oznámil, že už nehodlá kandidovat a de facto tak odchází z politiky. Hlasitý kritik stávajícího vedení ČSSD argumentoval tím, že se nedokáže se ztotožnit se současným směřováním ČSSD. Mládek to glosoval slovy: „Kolega Tejc je chlap, rozhodnutí rozumím,“ říká Mládek.

Exministr má o budoucnost své strany strach. „Velmi mě znepokojil vývoj na sjezdu ČSSD. Ne proto, že potvrdil mandát předsedovi strany a prvnímu místopředsedovi, ale že se snad poprvé stalo to, že ti, kteří mají jiný názor, nejsou vůbec zastoupeni ve vrcholném vedení sociální demokracie. Pan Tejc nebyl zvolen ani řadovým místopředsedou,” připomněl.

To je podle něj špatné především pro stranu jako takovou. „Reálně hrozí, že i v případě volebního neúspěchu a dalšího sjezdu bude situace zabetonovaná. Nešťastný byl celý lánský puč, tohle je jeho důsledek. ČSSD je v obtížné situaci, protože nastoupilo hnutí bez programu, které v zásadě přebralo program sociální demokracie a pak si přisvojilo veškeré úspěchy vlády,” dodává Mládek, který dál zůstává poslancem ČSSD.

Související

Jan Mládek /ČSSD/, exministr průmyslu a obchodu

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se Hašek a Mládek

Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s výsledkem pondělního jednání předsednictva strany, které trvá na jmenování Michala Šmardy ministrem kultury a předsedu Jana Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z vlády. Rozhodnutí označili za předvídatelné a logické. Nicméně někteří považují za absurdní, že situace vznikla kvůli jednomu ministrovi, a doufají, že se její řešení nebude protahovat. Ne všichni jsou účasti ČSSD v menšinovém kabinetu s ANO nakloněni.

Více souvisejících

Jan Mládek Bohuslav Sobotka ČSSD Jeroným Tejc ministerstvo průmyslu

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů

Kreml v oficiálním prohlášení uvedl, že Rusko zůstává otevřené dialogu s Evropou, ale v žádném případě nepřijme jakákoliv ultimáta. Toto vyjádření přichází v době, kdy Moskva pohrozila další eskalací konfliktu v reakci na dosud největší ukrajinský vzdušný útok na ruské hlavní město. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v této souvislosti varoval před zahájením masivních koordinovaných úderů, které budou prováděny na pravidelné bázi.

včera

Na stadionech, které hostí letošní MS, se běžně hraje spíš americký fotbal.

Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar

V úvodu 2. kola základních skupin fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku se dařilo dvěma domácím pořadatelům. Mexiko si jako první tým na tomto šampionátu zajistilo postup ze skupiny, když poté, co před tím porazilo Jihoafrickou republiku 2:0, si nyní poradilo 1:0 i s Jižní Koreou. Druhý domácí tým Kanada si ve svém zápase jasně poradila pro změnu s Katarem, nad kterých vyhrála 6:0 s tím, že hattrick zaznamenal Jonathan David. Na tento duel však nebude vzpomínat v dobrém Koné, jemuž byla po tvrdém zákroku zlomena noha a účast na MS tak pro něj skončila. Švýcaři odčinili své úvodní zaváhání s Katerem a tentokrát žádné překvapení nepřipustilo s Bosnou a Hercegovinou, nad kterou vyhráli 4:1.

včera

Donald Trump

Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyostřil svůj spor s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, když zopakoval své tvrzení, že ho na summitu skupiny G7 ve Francii opakovaně a naléhavě žádala o společnou fotografii. Trump na sociálních sítích uvedl, že italská předsedkyně vlády, která dosud patřila k jeho klíčovým evropským spojencům, žadonila o snímek znovu a znovu. Zároveň prohlásil, že popularita Meloniové v její vlasti prudce klesá, což dává do souvislosti s jejím odmítnutím podpořit Spojené státy v nedávném vojenském konfliktu s Íránem.

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody

Írán oznámil uzavření strategického Hormuzského průlivu a obvinil Spojené státy a Izrael z hrubého porušení nedávno podepsané mírové dohody. Teherán tímto radikálním krokem reaguje na pokračující vojenské operace izraelské armády na území jižního Libanonu. Podle íránského vojenského velení jde o přímou reakci na flagrantní nedodržení slibů ze strany Washingtonu, který měl zajistit klid zbraní ve všech oblastech zasažených širším konfliktem.

včera

včera

Pantsir-S

Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir

Ruské síly posílily ochranu moskevské rafinérie v jihozápadní části metropole umístěním dalšího protiletadlového systému Pantsir. Nové stanoviště se nachází nedaleko sjezdu z moskevského dálničního okruhu, jen několik stovek metrů od samotného průmyslového areálu. Podle analytiků z Defence Express tento krok jasně ukazuje na snahu zabezpečit klíčovou infrastrukturu po nedávných vzdušných útocích.

včera

Bouřky, ilustrační fotografie

Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy

První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.

včera

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu

Izraelské nálety v jižním Libanonu si vyžádaly několik lidských životů, a to necelých čtyřiadvacet hodin po oznámení nového příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Podle libanonské státní tiskové agentury zahynulo nejméně jedenáct lidí poté, co izraelské bojové letouny, drony a dělostřelectvo zasáhly více než tucet oblastí, přičemž mnoho útoků se soustředilo kolem města Nabatíja. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla teroristické cíle Hizballáhu poté, co tato skupina vypálila přes padesát projektilů na izraelské jednotky rozmístěné v jižním Libanonu.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá

Britský premiér Keir Starmer v současné době čelí nejhlubší politické krizi od svého nástupu do úřadu a jeho pozice v čele Labouristické strany je vážně ohrožena. Podle vlivných hlasů zevnitř strany ztratil předseda vlády faktickou kontrolu nad svým kabinetem i parlamentní frakcí. Vnitrostranický tlak rapidně zesílil po klíčových událostech uplynulých dní, které nastartovaly otevřené debaty o nutnosti rychlé výměny ve vůdcovském křesle.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří

Spojené státy oznámily, že Izrael a hnutí Hizballáh dosáhly dohody o příměří. Toto oznámení přišlo po vlně intenzivních izraelských náletů v jižním Libanonu, které si vyžádaly 47 lidských životů. Nová dohoda reaguje na vážné obavy, že pokračující střety – při nichž Hizballáh v Libanonu zabil také čtyři izraelské vojáky – by mohly zcela podkopat širší dohodu o ukončení války mezi Spojenými státy a Íránem.

včera

včera

včera

Do Prahy přijel polský prezident Karol Nawrocki. (24.11.2025)

Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání

Polský prezident Karol Nawrocki se rozhodl odebrat ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání, Řád bílé orlice. Tento krok přichází poté, co Zelenskyj schválil přejmenování jedné z jednotek ukrajinské armády po Ukrajinské povstalecké armádě (UPA). Polská hlava státu zdůraznila, že toto rozhodnutí není namířeno proti ukrajinskému lidu ani neznamená změnu ve strategickém směřování polské bezpečnostní politiky.

včera

19. června 2026 21:04

19. června 2026 19:39

19. června 2026 18:26

19. června 2026 17:16

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii

Italská premiérka Giorgia Meloniová ostře reagovala na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru pro tamní média tvrdil, že ho během nedávného summitu zemí G7 prosila o společnou fotografii. Podle šéfky italského kabinetu je celá historka kompletně vymyšlená a Trumpova slova ji hluboce šokovala. Tento incident okamžitě vyvolal diplomatickou roztržku, v jejímž důsledku italský ministr zahraničí Antonio Tajani zrušel svou plánovanou oficiální cestu do Spojených států amerických.

19. června 2026 16:01

Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy