Praha - Prezident Miloš Zeman při dnešní návštěvě středních Čech zopakoval, že zvažuje podání podání kárné žaloby na soudce, který v korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) rozhodl o nezákonnosti odposlechů. Soudce Pavla Zelenku kritizoval i kvůli dalším případům.
Pražský vrchní soud zrušil loni v kauze Rath rozsudek právě kvůli nezákonným odposlechům, které u nového řízení před Krajským soudem v Praze nepůjdou použít jako důkaz. "Soudce, který zamítl používání odposlechů, má za sebou celou řadu závažných kauz a já uvažuji o tom, že za sérii těchto kauz, nikoli pouze za to, na něj podám kárnou žalobu," řekl Zeman v souvislosti s Rathovým případem. Chce ale ještě počkat, jak dopadne stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.
Jako příklad toho, proč si myslí, že soudce Zelenka by měl být zbaven taláru, uvedl případ tříleté holčičky, která prý z hladu vypila misku mléka a rodiče ji za to údajně ponořili do vany s ledovou vodou, nutili jíst zvratky a pak ji podle prezidenta bili tak, že zemřela. Soudce přitom podle Zemana překvalifikoval obvinění z vraždy na ublížení z nedbalosti.
"Já si prostě, přátelé, myslím, že justice není nedotknutelná a že jestliže se někteří její představitelé dopouštějí těchto činů, pak je tady prezident a ministr spravedlnosti, kteří by měli zasáhnout," dodal Zeman.
Ústavní soud nedávno obdržel Rathovu stížnost na Zemana, v níž se bývalý hejtman domáhá toho, aby se prezident zdržel jakýchkoli přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy. "Domnívám se, že každý občan České republiky, prezidenta nevyjímaje, má svaté právo vyjádřit svůj názor nad jakýmkoliv procesem," řekl k tomu dnes Zeman. Podotkl, že když se u někoho najdou miliony korun v krabici od vína, takový důkaz se těžko vyvrací.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , David Rath , Pavel Zelenka (soudce) , Středočeský kraj , Robert Pelikán
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 1 hodinou
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 1 hodinou
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 3 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Zdroj: Jan Hrabě