Praha - Tiskový odbor Pražského hradu zaslal švédskému králi Carlu XVI. Gustafovi kondolenci. V ní prezident Miloš Zeman vyjádřil hlubokou soustrast králi i rodinám obětí útoku ve Stockholmu. Kondolenci svému švédskému protějškovi poslal také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zeman přijal se zármutkem zprávu o dnešním teroristickém útoku v centru Stockholmu, uvedl v kondolenci. „Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast vám i rodinám obětí," prezident.
„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu, který si vyžádal lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných," uvedl Zeman.
Už odpoledne po návštěvě Středočeského kraje Zeman uvedl, že by ho nepřekvapilo, kdyby stockholmské události byly teroristickým činem. Konstatoval, že připomínají jiné útoky.
Sobotka odsoudil dnešní útok v centru Stockholmu. V kondolenci svému švédskému protějšku Stefanu Löfvenovi napsal, že se nelze nechat vydírat praktikami teroristů. Uvedl také, že byl zprávou o útoku hluboce zasažen.
"Důrazně tento čin odsuzuji a ujišťuji Vás, že v boji proti terorismu stojí Česká republika po Vašem boku," napsal předsedovi švédské vlády. Teroristické činy mají podle něho za cíl zasít strach, paniku a zastrašit svobodný svět. "Nesmíme se nechat vydírat nepřípustnými a zavrženíhodnými praktikami teroristů," uvedl Sobotka.
Útok ve švédské metropoli si podle médií vyžádal nejméně tři oběti. Neznámý a zatím unikající pachatel v centru Stockholmu vjel ukradeným nákladním autem do davu lidí a prorazil průčelí obchodního domu.
Celé znění kondolenčního telegramu
Vaše Veličenstvo,
s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu, který si vyžádal lidské životy a zanechal za sebou desítky zraněných.
Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám oběti.
S úctou
Miloš Zemanprezident České republiky
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , teroristický útok ve Švédsku (7.4.2017) , král Carl XVI. Gustaf
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
před 2 hodinami
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 3 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 4 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 5 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 6 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 7 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 8 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 8 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 9 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 10 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 11 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 11 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 13 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
Britský premiér Sir Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého vůdcovství a bojuje o setrvání v Downing Street. Tlak na jeho osobu se dramaticky zvýšil po katastrofálních výsledcích Labouristické strany v minulých volbách. Vládu již opustili tři její členové, včetně vlivné náměstkyně ministryně vnitra Jess Phillipsové, a desítky vlastních poslanců jej otevřeně vyzývají k rezignaci.
Zdroj: Libor Novák