Duo Sobotka - Chovanec dle Babiše škodí vládě, opozice chce předčasné volby

Praha - V pořadu ČT 24 Události, komentáře se řešilo, co bude následovat po demisi vlády, kterou dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). K tématu se kromě Andreje Babiše (ANO), který se stal záminkou pro demisi, vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Vojtěch Filip (KSČM).

V první části pořadu byl hostem vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Zhodnotil oznámení o demisi vlády ze strany Bohuslava Sobotky. „Pro nás je to velké překvapení, nekonzultoval to s koalicí ani s Bělobrádkem a ministry z ČSSD, jedině s panem Chovancem,“ reagoval Babiš. Nastínil možnost, že Sobotka si možná do pátku trochu odpočine a rozmyslí si svou demisi.

Promluvil také o večerní schůzce jeho vedení ANO. S kolegy se shodli, že není důvod, aby ANO nebo ministr Babiše z vlády odcházeli. "Na tisíc procent neodejdu," zdůraznil Babiš možnost, že by sám z vlády dobrovolně odešel. Dodal, že premiér Sobotka si ho vybral jako "největšího nepřítele" a zbaběle nechal rozhodnutí na prezidentovi. Podle Babiše Sobotka s hnutím nemluví, "mluví jenom formálně, neumí mluvit normálně, lidsky," pustil se do premiéra. Podle něj vláda fungovala úspěšně a Sobotka svým krokem poškodil práce všech ministrů. 

Babiš připustil, že pokud by demisi podal pouze premiér Sobotka a vláda vládla dál bez něho, tak by to byla dobrá zpráva. Jako jediný problematický prvek fungování vládní koalice Babiš vidí dvojici Sobotka - Chovanec. 

Ve druhé části pořadu byli hosty předsedové opozičních stran ODS, TOP 09 a KSČM. Podle Vojtěch Filipa, který byl v době oznámení demise na Hradě, demisi ani sám prezident nečekal. Filip byl zaskočen zejména z toho, že Sobotka zřejmě svoje rozhodnutí s nikým nekonzultoval. Podivoval se nad tím, jak může strana ČSSD takto fungovat.

Kalousek ohodnotil krok premiéra jako krok, který rozhodně nebyl statečný. Odpovědnost za Babiše prý Sobotka odmítl a přesunul rozhodování na prezidenta republiky."Sobotka nebojoval ani vteřinu", dodal Kalousek. 

Podle šéfa ODS Petra Fialy je momentálně jediným řešením vyvolání předčasných voleb. "Tato agonie nemůže pokračovat!" zdůraznil. Volby odmítl z praktických důvodů Kalousek, jediný možný termín je totiž konec června a je otázka, zda by se to stihlo. Předčasným volbám by se nebránila ani KSČM. "Co udělá pan Sobotka a pan Babiš ve prospěch svých voličů? Už nic," domnívá se Filip.

Jakoukoliv podporu vládě, která by stála na současném koaličním půdorysu, vyloučil Petr Fiala, stejně tak Miroslav Kalousek. Vojtěch Filip si nedokáže představit, že prezident teď najde vhodnou osobu, která vezme na půl roku vládní odpovědnost. "Kdyby našel, tak KSČM bude trvat na tom, aby to byla vláda nepolitická," dodal. 

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Andrej Babiš Bohuslav Sobotka Miroslav Kalousek Petr Fiala Vojtěch Filip (KSČM) koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL Vláda ČR demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje násilný čin na Karlovarsku. Po smrti je oběť i útočník

Policie od pondělí vyšetřuje násilný trestný čin na Karlovarsku. Kromě oběti je po smrti i útočník, uvedli strážci zákona na sociální síti. Podle dostupných informací došlo k události v Dalovicích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy