Babiš je génius, levice krade a nic neumí. Historik vychválil ministra financí

Praha – Podle historika a politologa šlechtického původu Jana Berwida-Buquoye je v české politice Andrej Babiš géniem mezi průměrnými. Sobotku považuje za socialistu a levičáka, kterému jsou trnem v oku úspěšní lidé. Kalousek byl dobrým ministrem financí, ale Babiš je ještě lepším, píše na blogu serveru iDnes.cz a Aktuálně.cz Buquoy.

Historik a politolog charakterizuje současnost tím, že „levicová sebranka a závistivci dělají, co mohou, aby úspěšným pokud možno, co nejvíce ztěžovali život,“. Mezi levicovou sebranku v naší zemi řadí také ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku. Když je taková sebranka u moci, snaží se prý zbavit těch lepších. „Genius (Babiš) mezi průměrnými (Sobotka, Kalousek, Fiala atd.) nemůže uspět,“ píše Buquoy.

Vládní krizi Buquoy charakterizuje jednoduchou rovnicí. Premiér Sobotka je neúspěšný a selhal, ale vinen musí být úspěšný miliardář Babiš. Historik zmiňuje, že socialisté odjakživa uplatňují stejný postup. Následně parafrázuje výrok konzervativní političky Margaret Thatcherové. „Problém socialistů je rovněž ten, že vůbec nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by socialisté. Kdo ví, umí. Kdo neví, čumí!“ píše. Sobotkovi prý nezbylo nic jiného, než jen „čumět“, a proto podal demisi vlády.

Miliardáři v politice jsou podle politologa normálním jevem, někteří američtí prezidenti jimi byli a ze Spojených států se stala „bezkonkurenční velmoc“. „Americký volič jim dal svůj hlas, protože se obával, aby se k moci nedostali „chudí příživníci“, neparazitovali na jejich daních, nebo dokonce nezačali krást, což je v evropských demokraciích takřka denním chlebem,“ prezentuje svůj rázný pohled na blogu.

Buquoy se „nemaže“ ani s českou pravicí. Dle něho je předseda ODS Petr Fiala „polem neoraným“, Miroslav Kalousek z TOP 09 byl prý sice dobrým ministrem, ale lepším je Babiš. „Současný předseda TOP 09 byl svým způsobem „finančním účetním“, kdežto předseda ANO je velkopodnikatel a hospodářství je jeho velkodoménou,“ myslí si. Levicové politiky vnímá historik jako ty, kteří kradou ve velkém, „nic neumí a podřizují odcizené bohatství státní v byrokracii,“ píše s tím, že jejich vláda povede ke krachu společnosti. Pravicoví politikové prý taktéž kradou, ale jiným způsobem, „tunelováním“. „Andrej Babiš je zárukou toho, že se neuskuteční ani jeden z těchto modelů, neboť multimiliardář nepotřebuje „znárodnění“ ani „tunelování“,“ dodává ve prospěch Andreje Babiše.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Hnutí ANO demise Sobotkovy vlády (2017) ČSSD ODS Miroslav Kalousek Petr Fiala

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy