Na tahu je nyní Zeman, míní Birke. Krajští politici ČSSD a ANO stojí za svými předsedy

Praha - Podle místopředsedy a volebního manažera ČSSD Jana Birkeho je po rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) míč na straně prezidenta Miloše Zemana. Krajští politici z řad sociálních demokratů vítají dnešní krok předsedy vlády.

Deník Shopaholičky

"Premiér má pro tento krok jednoznačnou podporu všech členů vedení ČSSD. Nacházíme se v této situaci jen kvůli hnutí ANO a Andreji Babišovi," konstatoval Birke. Sociální demokraté podle něj dál trvají na tom, že východiskem z vládní krize nemají být předčasné volby.

Birke také odmítl Babišova slova o tom, že situace je výsledkem lživé kampaně vůči němu. "Andrej Babiš bez jakýchkoli důkazů vykřikuje tu už několik měsíců cokoliv a jakkoliv, ale proti němu stojí minimálně nahrávky, které byly šokující nejenom pro celou politickou scénu, ale i pro celou zemi. Kde osnuje jednotlivé kroky a útoky na své politické konkurenty," uvedl s dodatkem, že jde o manýry, které pocházejí z východu.

Na další dění na politické scéně je podle Birkeho ČSSD schopna okamžitě reagovat. "V tuto chvíli sociální demokracie a vedení sociální demokracie funguje jako kompaktní celek, který stojí za předsedou," zopakoval. Další účastník dopoledního zasedání grémia ČSSD ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kritizoval především to, jak Babiš přistupuje k nahrávkám zveřejněným na internetu, na kterých Babiš hovoří s redaktorem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích. Zásahy do svobody médií označil Zaorálek za ohrožování demokracie podobné praktikám před rokem 1989.

"Já to vítám, je to správný krok a měl ho udělat už dávno," reagoval na Sobotkův návrh na odvolání ministra financí z vlády předseda sociálních demokratů na Vysočině Petr Krčál. Podle něj je to většinový názor lidí z členské základny ČSSD na Vysočině. "Pokud ministr financí nevysvětlil své podnikání a jako šéf státní kasy podváděl, nemá ve vládě co dělat," dodal Krčál.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) ČTK řekl, že je nezbytné "zchladit hlavy" zúčastněných, prezidenta republiky, předsedy vlády i ministra financí. "Jeden přebíjí druhého, toto ukazování ramen absolutně nic nepřináší," prohlásil hejtman.

Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána (ČSSD) prezident Miloš Zeman porušil zavedené ústavní zvyklosti, které v případě minulé vlády ctil. "Tento samotný akt považuji za velmi nebezpečný. V situaci, kdy prezident interpretuje demisi jako konec premiéra a nikoli vlády, pozbývá předání demise smysl. Smyslem bylo nevládnout s Andrejem Babišem zatíženým skandály," uvedl Štěpán.

Sobotka má podporu jihomoravského místopředsedy ČSSD Marka Šlapala. "Za sebe, nikoliv za ČSSD mohu pouze konstatovat, že z nedůstojného chování pana prezidenta a pana ministra Babiše, kteří neudrželi státnický nadhled, vyplývá, že kroky pana premiéra jsou naprosto správné a logické," sdělil Šlapal. Podle něj jsou ale činy premiéra v rozporu s přáními Babiše a prezidenta Zemana.

Naopak krajští politici ANO stojí za svým předsedou a Sobotku kritizují kvůli častým změnám názorů. Názory premiéra se mění nikoliv ze dne na den, ale z hodiny na hodinu, míní krajský předseda hnutí ANO na Vysočině a poslanec Josef Kott. "Je to skutečně zvláštní postoj a těžko se k tomu vyjadřovat," uvedl.

Podobně mluvil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). "Je to jeden z mnoha dalších kotrmelců v podání pana Sobotky, který za posledních několik dní zažíváme. Z mého pohledu je to parlamentní tragédie. Těžko se mi to komentuje a počkal bych na oficiální kroky, které nastanou," uvedl Vokřál.

Předseda moravskoslezské organizace hnutí ANO Josef Bělica označil Sobotkův postup za skandální. "Je to také absolutně nezodpovědné. Plně stojíme za naším předsedou. Má naši podporu," řekl ČTK.

Podle jihomoravské předsedkyně ANO Taťány Malé je situace důkazem, že premiér nemá kroky připravené. "Nepřemýšlel nad tím, co se může stát. Podle mě prostě ve finále dostal strach," uvedla.

Deník Shopaholičky

Související

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman znásilnil ústavu, varují Romové a důrazně apelují na veřejnost

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními právníky si stojí za svým.

Více souvisejících

demise Sobotkovy vlády (2017) Bohuslav Sobotka Jan Birke Andrej Babiš ČSSD kraje

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 2 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

včera

včera

Eurovision Song Contest 2018 (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael

Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.

včera

Vladimir Putin

Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie

Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah. 

včera

Steve Witkoff

Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem

Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje

Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.

včera

3. prosince 2025 21:58

Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici

Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy