Zeman znásilnil ústavu, varují Romové a důrazně apelují na veřejnost

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními právníky si stojí za svým.

Podle romských publicistů může být Zeman nebezpečný. Poukázal na to například Robert Tonelli ve svém komentáři pro server Romea, který upozornil, že pokud jako občan hodnotí "kroky a rozhodnutí, které učinila hlava státu od začátku svého volebního období a získaného mandátu, uvědomuji si, jak velmi nebezpečný prezident republiky je."

Publicista upozornil především na "veřejné názory, které Zeman prosazuje na téma islámské migrace, zahraniční politiky ve spojitosti s podporou Ruska, nerespektování určitých mezinárodních dohod a smluv, nebo scestné názory směřující do řad romského etnika." Dodal, že se prezident republiky nemůže chovat, jako kdyby mu tato zem patřila.

Tonelli podle svých slov nechce hodnotit situaci, která se odehrála na Hradě v pojetí "úmyslné trapné šaškárny, kdy prezident republiky znásilňoval a opovrhoval ústavními zvyklosti" a premiérem samotným. Podle něj je zkrátka potřeba na hlavu státu podat ústavní žalobu.

"Není možné, aby prezident republiky neustále kazil dobrou pověst státu v zahraničí a vytvářel mezinárodní ostudné skandály. Na základě těchto skutečností, zejména v posledních dnech, jsem si uvědomil, jak jsou Romové v této zemi politikou prezidenta ohroženi. Vyzývám vás, abychom důkladně zvážili, komu darujeme svůj volební hlas v nadcházejících parlamentních i prezidentských volbách," dodal.

Proti Zemanovi se vyhranil také předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, který tvrdí, že při čtvrtečním setkání s premiérem Sobotkou na Hradě prezident předvedl něco, co nemá obdoby nikde v kulturním světě. "Byla to jeho performance při příležitosti možné demise vlády premiéra Sobotky," podotkl.

Ptá se, proč se při této jinak smutné a těžké situaci pro celou zemi musí prezident před tváří televizních kamer snažit udělat z tohoto aktu grotesku, ve které dává najevo "svoje nízké pudy, pomstychtivost a malost, která není hodna jeho pozice v úřadu prezidenta."

Podle Holomka se Zeman snažil zesměšnit premiéra, podařilo se mu ale zostudit sebe sama. "Zdálo se nám všem, že premiér za ním přišel v naivní a pro mne stále nepochopitelné snaze s ním diskutovat věci, které má prezident brát dle Ústavy jako fakt a rozhodnutí, jež mu nepřísluší nijak ohýbat," uvedl na svém blogu na serveru Aktuálně a dodal, že ve skutečnosti z té pře vyšel vítězně premiér, alespoň doufám, a ze Zemana učinil hlupáka, který mu na jeho fintu skočil.

I Holomek apeluje na veřejnost a doufá, že se lidé dokáží zamyslet před parlamentními volbami, které budou také skloňováním volby prezidentských kandidátů, nad tím, kdo skutečně v této zemi slouží lidem a společnosti. "A naopak jak a kdo jí, pokud vůbec není vysokým bezpečnostním rizikem pro svoji zemi, škodí," uzavřel.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman demise Sobotkovy vlády (2017) Romové

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy