Romové

Romové

Romské děti tvoří téměř polovinu populace v kojeneckých ústavech. Příští rok se mají zrušit

Romské děti tvoří téměř polovinu populace v tzv. kojeneckých ústavech. Letos na jaře bylo ve zdejších domovech pro děti do tří let umístěno celkem 410 chlapců a děvčat, z nichž 189 bylo romského původu. Sociální důvody převažovaly jako hlavní faktor pro umístění těchto dětí do těchto zařízení. Vliv na tuto situaci má také nastavení systému péče, nedostatečná prevence ohledně odebrání dětí z rodin a předsudky. 
Ústřední hřbitov Brno

Pohřeb mladého Roma v Brně: Slzám se nikdo neubránil

Dnes se desítky lidí sešly v Brně na pohřbu mladého Roma, který tragicky zemřel předminulou sobotu během přehlídky ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady. Obřad trval zhruba půl hodiny a následně byl muž pohřben na Ústředním hřbitově.
Brno

V Brně dnes proběhne poslední rozloučení se zabitým Romem

Dnes v odpoledních hodinách se uskuteční v obřadní síni krematoria na Ústředním hřbitově v Brně poslední rozloučení s mladým Romem, který zemřel poté, co ho předminulou sobotu na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec.
Ilustrační fotografie

Dezinformátoři a nacionalisté zneužívají zabitého Roma kvůli svým zájmům

Piety po vraždě Roma v Brně využívají nacionalisté či dezinformátoři. Pravdou je, že ho zabil nožem příslušník ukrajinské národnosti, nicméně extremistická scéna toho ochotně zneužívá pro své účely. A opět za všechno může vláda Petra Fialy, která zde tolik „nebezpečných cizinců“ pustila. Fakticky ale jde o lidi prchající před válkou – neboli válečné uprchlíky. Tento hrůzný a odsouzeníhodný čin byl činem jednotlivce, nikoliv skupiny. Nejsou známé ani řádné okolnosti tohoto skutku. 
Romové, ilustrační fotografie

Demonstrace Brno: Vzpomenout na mrtvého Roma přišlo asi tisíc lidí, kritizovali vládu

Asi tisíc lidí přišlo dnes odpoledne podle odhadu policie na prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně, kde zavzpomínali na mrtvého Roma. Pieta se nesla v duchu protivládní demonstrace, ač mělo jít o poklidné setkání a plánovaná demonstrace byla zrušena, zjistila na místě zpravodajka ČTK. Mladý muž zemřel poté, co ho minulou sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Podle nepotvrzených informací to byl Ukrajinec, což u části Romů vyvolalo protiukrajinské reakce a komunitu rozdělilo. Pietu vyjádřili na společném setkání Ukrajinců a Romů i lidé v Praze na Staroměstském náměstí.
Petr Pavel navštívil pietu v Letech. (14.5.2023)

Pavel byl jako teprve druhý prezident na pietě v Letech. V soužití s Romy vidí rezervy

Odkup vepřína v Letech na Písecku, na jehož místě stál v době druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, byl podle prezidenta Petra Pavla dlouhý a nedůstojný. Tuto část historie bychom měli popsat a přiznat na ní svůj díl viny, řekl novinářům po pietní akci, která připomněla výročí 80 let od transportu tamních vězňů do Osvětimi. 
Romové

Zmocněnkyně: Rasistické výroky politiků a oddělování dětí z menšin jsou nepřijatelné. Česko má stále problém se segregací

Rasistická vyjádření politiků jsou nepřijatelná. Dělit děti podle příslušnosti k menšině je nepřípustné. ČTK to sdělila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Reagovala tak na vyjádření senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o segregaci romských školáků. Podle zmocněnkyně je senátorčina rétorika otevřeně rasistická a je v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na kterých česká společnost stojí.
Ilustrační fotografie.

Česko nepokročilo v integraci Romů ve školách, nechrání dost ani LGBT+

Česká republika nerealizovala doporučení Evropské komise proti rasismu a netoleranci (ECRI) z roku 2020, která ji vyzývala, aby vymýtila segregaci romských dětí ve školách. ECRI, která je orgánem pro sledování lidských práv Rady Evropy, to uvedla v dnes zveřejněné hodnotící zprávě. ECRI v roce 2020 rovněž České republice doporučila, aby vytvořila národní strategii s cílem vypořádat se s nesnášenlivostí vůči lidem z komunity LGBT+ a jejich diskriminací. To Česko podle ECRI provedlo jen částečně. 
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Nejmladšímu chlapci při transportu Romů do Osvětimi bylo sedm dní

Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. ČTK to sdělila Anna Míšková, historička Muzea romské kultury v Brně, které si transport ze 7. března 1943 připomene pietním aktem v budově muzea. Podle Míškové by se na události nemělo zapomínat a zvlášť v dnešní době přílivu lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.
Romové

Eurokomisařka: Romové v Česku dál diskriminaci. Úřady to vědí, změny ale váznou

Romové v Česku nadále čelí diskriminaci téměř ve všech aspektech života a pro zásadní změnu této situace je zapotřebí úsilí na několika frontách, uvedla dnes komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Upozorňuje mimo jiné na rozdílný přístup k ukrajinským Romům ve srovnání s jinými uprchlíky z válkou postižené země.
Romové, ilustrační fotografie

FRA: Životní podmínky Romů v Evropě se od roku 2016 nezlepšily

Životní podmínky Romů v Evropě se navzdory cílům stanoveným Evropskou unií od roku 2016 nezlepšily a zůstávají dál žalostné. Ve škole či v zaměstnání nemají Romové prakticky žádné perspektivy. Ve své nové zprávě to uvedla Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA).
Romové, ilustrační fotografie

Pražský magistrát chce v následujících letech prohloubit integraci Romů

Pražský magistrát bude chtít v následujících letech prohloubit integraci Romů do veřejného života, bojovat proti předsudkům majoritní společnosti vůči nim nebo jim pomoci v sociální oblasti. Vedení města proto schválilo koncepci integrace Romů na roky 2022 až 2030. Peníze na konkrétní opatření půjdou z dotací a finance chce magistrát získat i z evropských fondů. Novinářům to po pondělním jednání městské rady řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Praha vytvořila podobný dokument poprvé.

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy