Francie má být výstrahou pro naše politiky. Sociolog promluvil ke konfliktům mezi Romy a Ukrajinci

Konflikt mezi romskou a ukrajinskou etnickou menšinou v České republice se o víkendu ještě více vyostřil. Tentokrát údajně došlo k pobodání jednoho z Romů v obličeji. EuroZprávy.cz proto oslovily sociologa Aleše Sekota z Masarykovy univerzity s žádostí o vysvětlení, co tento konflikt způsobuje a jak ho vyřešit. 

Policie zasahovala v sobotu večer v Pardubicích u potyčky až osmnácti lidí. Jeden z účastníků konfliktu byl zraněn a skončil v nemocnici. Tři lidi policisté zadrželi a na sociálních sítích se objevila nepotvrzená informace, že při konfliktu pobodal Ukrajinec Roma. Informovaly o tom EuroZprávy.cz.

Zranění nožem v obličeji utrpěl jeden z Romů, kterého záchranná služba odvezla k ošetření. Ještě v sobotu večer se vrátil se dvěma stehy na tváři domů. Situací se podle serveru zabývá zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. 

„V Pardubicích funguje Městská romská rada a já jsem již požádala město, abychom se hned v pondělí sešli. Svolám také zástupce všech významných a dotčených romských rodin, abychom se s nimi pobavili o situaci ve městě,“ řekla Fuková serveru Romea.cz.

Pokud se potvrdí, že v Pardubicích šlo o konflikt mezi Romem a Ukrajincem, půjde v krátké době po sobě o druhou podobnou událost. Nedávno vzniklo napětí v Brně po incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Podezřelý muž je ve vazbě.

Sociolog: Politická reprezentace musí jednat

V této souvislosti jsme se ptali na situaci mezi Romy a Ukrajinci v České republice profesora sociologie Aleše Sekota z Masarykovy univerzity. V telefonickém hovoru zdůraznil, že první hozená dlažební kostka může spustit prakticky nevratný dominový efekt. Protesty etnických menšin by měli politici sledovat a náležitě jednat. 

„Romové jsou fakticky od dob Marie Terezie etnickou konstantou v našem sociálním prostoru. Jejich primární a téměř neměnnou starostí a životní hodnotou je bezprostřední starost o opatření základních podmínek k životu: Střecha nad hlavou poté, co jim byla v polovině padesátých let rezolutně odňata možnost kočovného života, jídlo, péče o početné potomstvo,“ nastínil Sekot pro EuroZprávy.cz. 

Vše probíhalo za situace, kdy existovali v cizím, kulturně a společensky odlišném prostředí jako etnikum, které nikdy a nikde nemělo svůj národní stát, politickou a kulturní reprezentaci, a mocenskou elitu. „Vždy pod tlakem takovéto situace čelili existenčním problémům spojeným v různých podobách a v měnící se intenzitě soužití s majoritní společností, která na rozdíl od Romů těžila z historicky vrstvených – a tedy pevných – hodnotových vzorů mezilidských vztahů, systému vzdělávání, budování osobních kariér, významu práce či étosu sociální solidarity,“ pokračoval. 

Romové pak hlouběji nepoznamenáni tímto hodnotovým směrem reagují podrážděně „jako skupina vyčleněná prokletím chudoby za absence podnětů smysluplného životního uspořádání,“ přiblížil sociolog.

„Prosperující majorita, opírající se naopak o osvědčený systém podnětů budování individuálního a obecného blahobytu, je tak pro zjednodušené existenční vidění světa Romy nazírána jako (ne)přátelská, sobecká, či dokonce rasistická. Nejsou ochotni či možná schopni stát se prostřednictvím svých představitelů partnery konstruktivního sociálního dialogu; volí příležitostně spíše impulzivní reakce na skutečné či tušené projevy nevraživosti či otevřeného nepřátelství okolního světa,“ podotkl Sekot. 

O to žárlivěji pak sledují a podrážděně reagují na vstřícné kroky majoritní společnosti vůči obrovské vlně uprchlíků, ve kterých spatřují „konkurenty“ na poli sociálních podpor a veřejných sympatií, říká sociolog. „Proto je, možná zjednodušeně řečeno, každý podnět ke konfliktu s Ukrajinci možným důvodem nepřiměřených reakcí či demonstrativních sociálních protestů. Protestů, kompenzujících spíše bezradnost Romů, jak náležitě, tedy s rozvahou, politicky korektně na případné zdroje konfliktů a jejich důsledky reagovat.“

V souvislosti s reakcí romské etnické menšiny připomněl také situaci v západní Evropě. „To platí v bezprecedentně zvýšeném důrazu za situace, kdy se v západní Evropě hrozivě šíří destruktivní a nic zásadního a podstatného neřešící vlna etnického brutálního násilí, která se kontraproduktivně může obrátit proti všem aktérům či pasivním účastníkům tohoto konfliktu. Spíše pasivní přístup ke kulturní diverzitě a imigrační politice, kupříkladu Francie, by měl být mementem pro naši politickou reprezentaci,“ zdůraznil.

Ohled by neměl být brán na složení této politické reprezentace, míní Sekot. „Konstruktivně a s ohledem na dlouhodobé existující či jen tušené zdroje konfliktů jednat, byť jen náznaky ‚pouličních protestů‘ náležitě vyhodnocovat a jednat,“ uzavřel profesor sociologie. 

Související

Aleš Sekot, sociolog z Masarykovy univerzity v Brně. Rozhovor

Rusko si připravuje problémy pro budoucí existenci, válka mu přináší kritiku, zhnusení a ztrátu kreditu, říká sociolog Sekot pro EZ

Ruská vojenská agrese na Ukrajinu byla dlouho připravovaná, mezinárodním společenstvím tušená a jasně monitorovaná. Jak přibližuje sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity v Brně během rozhovoru pro EuroZprávy.cz, zahájení invaze zřejmě nezapůsobilo ani šokově, jako spíše ohromením z brutality historicky známého imperiálního agresora. „Rok války, bez ohledu na její budoucí výsledky, tak přinesl i pro nás utěšující zjištění, že ruský imperiální apetit není rozhodně sycen odpovídající schopností ‚dobýt svět‘,“ hodnotí v rozhovoru profesor. 

Více souvisejících

Aleš Sekot Romové Ukrajina Policie ČR politika Francie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 10 hodinami

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy