Konflikt mezi romskou a ukrajinskou etnickou menšinou v České republice se o víkendu ještě více vyostřil. Tentokrát údajně došlo k pobodání jednoho z Romů v obličeji. EuroZprávy.cz proto oslovily sociologa Aleše Sekota z Masarykovy univerzity s žádostí o vysvětlení, co tento konflikt způsobuje a jak ho vyřešit.
Policie zasahovala v sobotu večer v Pardubicích u potyčky až osmnácti lidí. Jeden z účastníků konfliktu byl zraněn a skončil v nemocnici. Tři lidi policisté zadrželi a na sociálních sítích se objevila nepotvrzená informace, že při konfliktu pobodal Ukrajinec Roma. Informovaly o tom EuroZprávy.cz.
Zranění nožem v obličeji utrpěl jeden z Romů, kterého záchranná služba odvezla k ošetření. Ještě v sobotu večer se vrátil se dvěma stehy na tváři domů. Situací se podle serveru zabývá zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.
„V Pardubicích funguje Městská romská rada a já jsem již požádala město, abychom se hned v pondělí sešli. Svolám také zástupce všech významných a dotčených romských rodin, abychom se s nimi pobavili o situaci ve městě,“ řekla Fuková serveru Romea.cz.
Pokud se potvrdí, že v Pardubicích šlo o konflikt mezi Romem a Ukrajincem, půjde v krátké době po sobě o druhou podobnou událost. Nedávno vzniklo napětí v Brně po incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Podezřelý muž je ve vazbě.
Sociolog: Politická reprezentace musí jednat
V této souvislosti jsme se ptali na situaci mezi Romy a Ukrajinci v České republice profesora sociologie Aleše Sekota z Masarykovy univerzity. V telefonickém hovoru zdůraznil, že první hozená dlažební kostka může spustit prakticky nevratný dominový efekt. Protesty etnických menšin by měli politici sledovat a náležitě jednat.
„Romové jsou fakticky od dob Marie Terezie etnickou konstantou v našem sociálním prostoru. Jejich primární a téměř neměnnou starostí a životní hodnotou je bezprostřední starost o opatření základních podmínek k životu: Střecha nad hlavou poté, co jim byla v polovině padesátých let rezolutně odňata možnost kočovného života, jídlo, péče o početné potomstvo,“ nastínil Sekot pro EuroZprávy.cz.
Vše probíhalo za situace, kdy existovali v cizím, kulturně a společensky odlišném prostředí jako etnikum, které nikdy a nikde nemělo svůj národní stát, politickou a kulturní reprezentaci, a mocenskou elitu. „Vždy pod tlakem takovéto situace čelili existenčním problémům spojeným v různých podobách a v měnící se intenzitě soužití s majoritní společností, která na rozdíl od Romů těžila z historicky vrstvených – a tedy pevných – hodnotových vzorů mezilidských vztahů, systému vzdělávání, budování osobních kariér, významu práce či étosu sociální solidarity,“ pokračoval.
Romové pak hlouběji nepoznamenáni tímto hodnotovým směrem reagují podrážděně „jako skupina vyčleněná prokletím chudoby za absence podnětů smysluplného životního uspořádání,“ přiblížil sociolog.
„Prosperující majorita, opírající se naopak o osvědčený systém podnětů budování individuálního a obecného blahobytu, je tak pro zjednodušené existenční vidění světa Romy nazírána jako (ne)přátelská, sobecká, či dokonce rasistická. Nejsou ochotni či možná schopni stát se prostřednictvím svých představitelů partnery konstruktivního sociálního dialogu; volí příležitostně spíše impulzivní reakce na skutečné či tušené projevy nevraživosti či otevřeného nepřátelství okolního světa,“ podotkl Sekot.
O to žárlivěji pak sledují a podrážděně reagují na vstřícné kroky majoritní společnosti vůči obrovské vlně uprchlíků, ve kterých spatřují „konkurenty“ na poli sociálních podpor a veřejných sympatií, říká sociolog. „Proto je, možná zjednodušeně řečeno, každý podnět ke konfliktu s Ukrajinci možným důvodem nepřiměřených reakcí či demonstrativních sociálních protestů. Protestů, kompenzujících spíše bezradnost Romů, jak náležitě, tedy s rozvahou, politicky korektně na případné zdroje konfliktů a jejich důsledky reagovat.“
V souvislosti s reakcí romské etnické menšiny připomněl také situaci v západní Evropě. „To platí v bezprecedentně zvýšeném důrazu za situace, kdy se v západní Evropě hrozivě šíří destruktivní a nic zásadního a podstatného neřešící vlna etnického brutálního násilí, která se kontraproduktivně může obrátit proti všem aktérům či pasivním účastníkům tohoto konfliktu. Spíše pasivní přístup ke kulturní diverzitě a imigrační politice, kupříkladu Francie, by měl být mementem pro naši politickou reprezentaci,“ zdůraznil.
Ohled by neměl být brán na složení této politické reprezentace, míní Sekot. „Konstruktivně a s ohledem na dlouhodobé existující či jen tušené zdroje konfliktů jednat, byť jen náznaky ‚pouličních protestů‘ náležitě vyhodnocovat a jednat,“ uzavřel profesor sociologie.
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Související
Krajské volby očima experta: Sociolog Sekot pro EZ popsal příčiny úspěchu ANO i důvody frustrace lidí
Rusko si připravuje problémy pro budoucí existenci, válka mu přináší kritiku, zhnusení a ztrátu kreditu, říká sociolog Sekot pro EZ
Aleš Sekot , Romové , Ukrajina , Policie ČR , politika , Francie
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák