Praha - Převolební průzkumy ukazují, že ČSSD utíkají voliči a podle politologů by mohlo být ještě hůř. Stranu poškodí spor mezi vedením a jihočeskou krajskou organizací.
"Svědčí to o tom, že stále existují různé frakce v sociální demokracii, svědčí to o tom, že se vedení snaží něco prosazovat i proti vůli regionálních členských základen," řekl o sporu, zda na kandidátce má být bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity. "Dopad podle mě bude takový, že to oslabí pozici ČSSD, protože takové spory ventilované navenek nikdy pro stranu dobré nebyly," dodal.
Část jihočeských kandidátů pohrozila, že nebudou kandidovat, pokud se Zimola na listinu nevrátí. Mareš ale nepředpokládá, že by krajská organizace volby zcela bojkotovala. "Myslím si, že ČSSD se bude nyní snažit minimalizovat škody z této aféry, takže stažení kandidátky za tak úplně realistickou variantu nepovažuji," řekl. Podle něj nicméně v případě volebního neúspěchu mohou členové ČSSD Sobotkovi jihočeský spor přičíst k tíži.
Politolog Ladislav Mrklas z pražského Cevro Institutu podotkl, že vyškrtnutí Zimoly bylo vyvrcholením dlouhého sporu se Sobotkou. Táhl se přinejmenším od povolební situace v roce 2013, kdy Zimola patřil mezi představitele strany, kteří společně s prezidentem Milošem Zemanem jednali o možném odstavení Sobotky od jednání o vzniku vlády. "To mu zřejmě Bohuslav Spobotka nezapomněl," řekl Mrklas.
"Známe situace, kdy se z posledních míst dokázala řada lidí prokroužkovat na místo první, a já jsem přesvědčen, že Jiří Zimola by byl velkým adeptem, aby se mu to podařilo taky. Tím by byl v Poslanecké sněmovně, celý konec politické kariéry by byl pryč. A nehledě na to, že by (Zimola) poškozoval obraz strany na jihu Čech," doplnil Mrklas.
"Celé to může poškodit sociální demokracii jako takovou. Když se podíváte na předchozí parlamentní volby v roce 2013, tak tam se dělo něco podobného v Moravskoslezském kraji, kde byl dost ostrý konflikt kolem ostravského primátora (Petra) Kajnara," řekl Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Připomněl tak spor o podobu kandidátek, které Kajnar napadl u soudu s tvrzením, že nebyly sestaveny demokraticky. "Tu stranu to na severní Moravě, a bylo to vidět i na volebním výsledku, dost poškodilo," řekl Kopeček.
Související
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický
ČSSD , Jiří Zimola , volby 2017 , politolog , Bohuslav Sobotka , Miloš Zeman , Jihočeský kraj
Aktuálně se děje
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
včera
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
včera
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
včera
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
12. prosince 2025 21:28
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák